Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Autor: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt” to książka obrazkowa, w której narratorem jest kot Homer. Nieszczęśliwy udaje się w podróż, w której chce odnaleźć idealne dla siebie warunki. Poszukuje bratniej dyszy, która by go doceniła, karmiła i zapewniała wygodne legowisko.

Publikacja zawiera mnóstwo ciekawostek z życia zwierząt, roślin i grzybów. Wzbogacona w ujmujący sposób ilustracjami Emilii Dziubak, którą podziwiałam w „Opowiem, Ci mamo co robią dinozaury”, „Draka ekonieboraka” czy „W pogoni za życiem”, dlatego tym bardziej z zaciekawieniem sięgnęłam po tę pozycję.

Podczas wędrówki, kot Homer zastanawia się, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Co w przyjaźni jest najważniejsze: czy opiekowanie się sobą nawzajem, czy może bezinteresowność albo wierność? Homer opowiada nam o rodzajach przyjaźni, wyróżniając ciekawe połączenia: przyjaciel opiekun, nieświadomy przyjaciel, przyjaciel z pracy, fałszywy przyjaciel, przyjaciel od święta, przyjaciel z sąsiedztwa.

Kot, wśród roślin i zwierząt, szuka odpowiedniego dla siebie towarzysza. Dzięki jego poszukiwaniom poznajemy zachowania różnorodnych istot. Czasami są to związki, w których obie strony zyskują, a innym razem poznajemy brutalne wykorzystywanie naiwności zwabionego.

Przemierzamy las, sawannę, głębiny morskie, a nawet wnętrza zwierząt. Oczami bohatera obserwujemy relacje między mrówkami a mszycami, błazenkiem i ukwiałem, krową i bakteriami, termitami i pierwotniakami, grzybami i różnymi roślinami. Prześledzimy związki między wilkami a krukami, sikorkami bogatkami a drozdami, krokodylem nilowym a brodźcem piskliwym. Poznamy zależności między trzmielem a kwiatem koniczyny lub nektarnikiem złocistym a lwim uchem.

Nie zabraknie też niebezpiecznych, czy pozornych przyjaźni, jak w przypadku muchy i muchówki, kukułki i trzcinniczka, gąsienicy modraszki i mrówki, żółwia sępiego i żaby.

Książka zawiera informacje o krzyżówkach zwierząt, dzięki czemu dzieci dowiadują się, co powstaje ze skrzyżowania np.: konia i osła, różnych rodzajów niedźwiedzi, czy żbika i kota.

Cała wyprawa Homera kończy się jego refleksją, że wszędzie jest dobrze, ale w domu najlepiej. Jednak tak naprawdę najwspanialej jest na kolanach swojego właściciela, dlatego kot powraca do siebie.

Ostanie strony książki poświęcone zostały na quiz, w którym można sprawdzić jakim jest się typem przyjaciela. Znajdziemy też labirynt, w którym trzeba pomóc krewetce odnaleźć drogę do domu.

„Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt” pozwalają rozbudzić w dziecku ciekawość oraz chęć poszukiwania informacji o zwierzętach i roślinach, a także o tym, co je ze sobą łączy. To świetna lekcja przyrody, która nie tylko uczy bawiąc, ale też ćwiczy spostrzegawczość i rozbudza ciekawość tego, co nas otacza.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.