Einstein na wiązce światła

Autor: Jennifer Berne
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 52
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

“Einstein na wiązce światła” opowiada o życiu marzycielskiego, ciekawskiego i słynnego fizyka XX wieku.

Tytuł tej historii odnosi się do jednego z największych pytań Einsteina – zastanawiał się, jak by to było jeździć rowerem na wiązce światła. Był to pomysł, który doprowadził go do wielu pytań i wciągnął go w książki na temat teorii i liczb. Ponieważ nie mógł znaleźć odpowiedzi, których szukał, sformułował własne pytania dotyczące wszechświata.

W dzieciństwie Albert był postrzegany jako dziwne dziecko. Niewiele mówił, częściej za to rozglądał się wokół siebie i rozmyślał o świecie. Mały Einstein był typem myśliciela, lubił zastanawiać się nad tym, jak działa świat. Kompas podarowany mu przez ojca był jednym z pierwszych katalizatorów, które zaintrygowały go do odkrywania tajemnic wszechświata.

Jako nastolatek wyobrażał sobie podróżowanie na wiązce światła, dzięki czemu zrozumiał, iż prędkość światła jest wartością stałą. Na koncepcję ogólnej teorii względności miały wpływ jego odczucia, kiedy jechał windą.

Czytając te historie, łatwo zainspirować się nie tylko samym Einsteinem, ale także olśniewającym opisem jego życia i wyobraźni w tej książce.

Einstein w końcu otrzymuje uznanie, na które zasługuje, ale książka wciąż przypomina nam, że nawet w podeszłym wieku wciąż zastanawiał się nad otaczającym go światem.

Od chłopca nieskończenie zadziwionego cudem świata, Albert Einstein wyrósł na geniusza, który rzucił głębokie światło na nasze zrozumienie wszechświata.

Jego niekończąca się ciekawość wyjaśnia również, dlaczego napisał wiele prowokujących do myślenia cytatów, które wykraczają daleko poza matematykę i naukę.

“Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny.”

„Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.”

„Żadna liczba eksperymentów nie może dowieść, że mam rację: jeden eksperyment może pokazać, że jej nie mam.”

„Prawdą jest to, co wytrzyma próbę doświadczenia.”

„Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie.”

I wiele innych…

Na samym końcu autor przypomina nam, że może pewnego dnia to właśnie ktoś z nas może odpowiedzieć na pytania, na które naukowcy wciąż nie znają odpowiedzi.

Książka w mądry sposób pokazuje, że dzięki marzeniom i nieograniczonej wyobraźni można niekiedy dokonać przełomowych odkryć.

“Einstein na wiązce światła” to książka, która może stać się inspiracją dla dzieci. Jednocześnie pokazuje, że warto pytać, być ciekawym świata, a nie ograniczać się do “ciasnych” koncepcji życiowych, które, pomimo dzisiejszych nowoczesnych odkryć, ciągle sączą się z różnych stron.

W 1921 roku Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, stanowiącego dowód na to, że światło składa się ze strumienia cząstek o pewnych energiach.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.