Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona

Autor: Szymon Jastrzębowski
Wydawnictwo: Multico
Liczba stron: 96
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona” to publikacja opisująca jak królestwo roślin podbiło i zmieniło naszą cywilizację. To historie zwykłych i niezwykłych nasion, których losy wpłynęły na ludzki gatunek.

Nasiona istniały na Ziemi od bardzo dawna – sięgamy aż po erę karbonu. Pierwsze pojawiły się rośliny nagozalążkowe, czyli takie, w których zalążki nie były osłonięte i nie wytwarzały owoców. Rośliny zaczęły wyposażać swoje nasiona w substancje zapasowe dla zarodka, twardą łupinę, gorzki smak i pozwoliły im na czasowe uśpienie. Wszystko po to, aby przetrwać niekorzystne warunki.

W dzisiejszych czasach większość z nas rozpoczyna dzień od nasion. Dorośli często zaczynają dzień od kawy, a dzieciom przygotowują kakao. Śniadanie to posiłek, którym może być miseczka musli, płatki kukurydziane lub kaszka. Co niektórym, kanapka wypełni brzuszek, a przecież mąka, z której upieczony jest chleb, również pochodzi z ziaren zbóż.

Nasiona swoją karierę w życiu człowieka zawdzięczają nie tylko łatwej uprawie, ale też ogromnej wartości odżywczej, dostarczając nam białka, węglowodany i tłuszcze. Te ostanie zawierają drogocenną energię, niezbędną do naszego życia.

Okazuje się, że nasiona znajdują zastosowanie nie tylko jako pożywienie, ale też w innych dziedzinach. Wiemy, że bawełny używa się do produkcji odzieży, za to jej nasion używa się do wytworu ozdób, tworzyw i farb, a także i w kosmetyce.

Bohaterowie książki – wiewiórka Tosia i wróbel Wojtek – przyglądają się ziarnom, pestkom i orzechom. Przeżywają różne przygody w mieście oraz lesie, odkrywając niezwykłą dla naszej planety rolę nasion. Ich zabawne historie wprowadzają do wyjaśnienia poważnych zagadnień związanych z nasionami.

Dzięki tej książce dowiemy się między innymi, jak powstają nasiona, co mają w środku, dlaczego nie zawsze kiełkują, jak się przemieszczają, czy nie szkodzą im pożary oraz w jaki sposób przystosowują się do zmian klimatu. Poznamy, czym są banki genów, jaki wpływ na żołędzie ma larwa słonika żołędziowca, jak się bronią nasiona i kim są szkółkarze.

Ponadto młody czytelnik pozna, z których roślin powstają oleje, na czym polega tłoczenie na zimno i na ciepło. Poszerzy wiedzę na temat odmian zbóż, które uprawiali przed wiekami nasi przodkowie. Dla małych badaczy będą ciekawostki z zakresu inżynierii genetycznej i modyfikacji kukurydzy.

Książka zachęca do różnych ćwiczeń i eksperymentów z naszymi dziećmi. Na każdej rozkładówce znajdziemy „kącik zadań” do przeprowadzenia w domu lub w terenie. Będą to między innymi: przepis na batony musli, przegląd nasion, które mamy w domu, instrukcje, jak zbudować żaglówkę, zabawy z łopianem i kasztanami. Ciekawe też są pomysły takie jak: siewka z awokado, aby uzyskać piękną roślinę, ćwiczenia matematyczne, jak wykonać piękną biżuterię, jak zrobić kawę z żołędzi i wiele innych.

„Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona” to książka napisana w zabawny i przystępny sposób, z której można poznać wiele ciekawostek, a przy okazji nauczyć się nowych rzeczy. Wertując strony nie tylko mały, ale i duży czytelnik posiądzie masę użytecznej wiedzy na temat nasion. Uwierzcie mi na słowo – książka warta kupienia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.