Plastik fantastik?

Autor: Eun-Ju Kim
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 38
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

„Plastik fantastik?” to małe kompendium wiedzy o sztucznym syntetyku, a także o ekologii i recyklingu.

Dzięki plastikowi nasze życie stało się bardzo wygodne. Ale przeogromna ilość plastikowych śmieci spowodowała, że musimy zacząć używać go rozważnie, aby uchronić Ziemię przed ekologiczną katastrofą.

Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb.

Historia publikacji rozpoczyna się dość niewinnie, ale też i dramatycznie. Podczas sztormu na wodach Oceanu Spokojnego, duży kontenerowiec płynący z Hongkongu do portu Tacoma w USA, traci z pokładu 12 kontenerów. Gwałtowne podmuchy wiatru oraz ogromne fale sprawiły, że zawartość ładunku wypełniło ciemne wody plastikowymi zabawami. Nawet kilkanaście miesięcy po tej katastrofie u wybrzeży Ameryki dalej znajdowano kolorowe kaczuszki, żabki, bobry czy żółwie. One nie rozpuściły się w słonej wodzie, ponieważ były z plastiku, niezwykle wytrzymałego i zdecydowanie nieprzyjaznego dla środowiska materiału.

Najmłodsi z niniejszej lektury dowiedzą się, z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i właściwie po co. Przeczytają o skutkach nadprodukcji produktu i jak negatywnie wpływa na środowisko oraz zwierzęta. Dzieci w książce znajdą nie tylko odpowiedzi na pytania, jak rozsądnie korzystać z plastiku, ale też jak radzić sobie z nadmiarem śmieci. Pokazane są tutaj praktyczne porady oraz inspirujące pomysły na ograniczenie codziennego zużycia sztucznego syntetyku.

Na ostatnich stronach znajdziemy cenne wskazówki, które pomogą nam ograniczyć zużycie plastiku w życiu codziennym.

„Plastik fantastik?” zawiera fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem. Pomoże nam wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany, które przyniosą dalekosiężne skutki. Dlatego uważam, że wspólnie powinniśmy stawić czoło naszemu uzależnieniu od plastiku. Zjednoczyć wysiłki w walce o czystszy świat i lepsze jutro. Zdecydowanie jest to książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. Polecamy!

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.