Zły dotyk. Nie!

Autor: Sauliere Delphine
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 38
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5+/5

„Zły dotyk. NIE!” to poradnik, który pomoże Ci zauważyć zachowania dorosłych, które nie są normalne, a mogą się zdarzyć także pośród twoich bliskich.

„Zły dotyk. Nie!” jest trudną lekturą, pod względem istotności tematu, ale bardzo potrzebną.

Niełatwo jest rozmawiać z dziećmi o różnych rodzajach przemocy seksualnej. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak pomóc im chronić się, uświadamiając im sytuacje, w których mogą podejmować ryzyko a jak go unikać… bez konieczności ich zastraszania.

Jako rodzice myślimy, że unikając trudnego tematu, uchronimy dziecko przed nieprzyjazną rzeczywistością. Jednak wytłumaczenie, czym jest przemoc seksualna, może pomóc najmłodszym rozpoznać groźne sytuacje, zwrócić się do osoby zaufanej, przerwać milczenie i przełamać obawy przed oskarżeniem osoby bliskiej.

Statystycznie od lat 90. XX wieku nastąpił w Polsce wzrost tego typu przestępczości. Przemoc seksualna wobec nieletnich jest prawdziwym problemem społecznym. Ofiarami mogą stać się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Przestępcy pochodzą ze wszystkich warstw społecznych.

Niniejszy poradnik prezentuje sześć komiksowych historii, które pokazują, czym jest molestowanie seksualne i co robić w sytuacjach zagrożenia. Po każdej z nich autorzy umieścili instrukcję, jak się zachować. Uciekać, wołać o pomoc, porozmawiać z rodzicami lub innym dorosłym, któremu się ufa…

Pierwszy komiks przedstawia Huberta, który poznaje w internecie człowieka o pseudonimie Poikijo. Nowy znajomy chce się z nim spotkać, ale w rzeczywistości jest to dorosły mężczyzna. Druga historia opowiada o molestowaniu Mateusza przez trenera rugby. Trzecia historyjka przybliży nam sytuację niewłaściwego zachowania bliskiego krewnego i małoletniej Neli. Paweł jest ofiarą czwartego wydarzenia, gdzie zaczepiony jest na ulicy przez nieznajomą. Na pozór dobrze wyglądający sąsiad, w części piątej, wcale nie jest wzorowym człowiekiem, tym bardziej wobec Zosi. Ostania opowiastka pokaże nam starszego kuzyna Mai, który zdecydowanie przekracza granice kontaktów w stosunku do niej.

Na końcu książki czytelnicy znajdą mały słownik słów niewesołych i numery telefonów, by uzyskać pomoc.

„Zły dotyk. NIE!” w prosty i praktyczny sposób mówi co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę. Ten komiks ośmieli dzieci do wyrażania sprzeciwu, gdy zachowanie dorosłego budzi lęk, zakłopotanie, zawstydzenie. Uczy zdrowej ostrożności, zaznaczając równocześnie, że zdecydowana większość dorosłych to dobrzy ludzie. Uważam, że obowiązkiem każdego rodzica jest zachęcenie dziecka do wspólnej rozmowy, pokazując, że może z nami porozmawiać na każdy temat. Jednocześnie opiekun powinien wyczulać pociechę na wyrażenie swoich emocji, uczuć, czy mówienia „NIE”. W ten sposób uczy swoją latorośl, jak ma się bronić przed wykorzystywaniem seksualnym. Polecam przez duże P.

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.