Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Autor: Gerda Raidt
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 94
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” to podróż tytułowych bohaterów przez historię odpadów generowanych przez ludzi na Ziemi.

Z tej książki czytelnicy dowiedzą się wszystkiego o śmieciach; co należy wiedzieć o wytwarzaniu odpadów oraz ich usuwaniu. Dzieci i dorośli odkryją jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, by uchronić Ziemię przed ekologiczną katastrofą.

Przede wszystkim staje się jasne, że prawie wszyscy z nas stale produkują śmieci, które można podzielić na różne kategorie. W recyklingu przodują: szkło, papier i kompost. Natomiast cała reszta to tworzywa sztuczne, odpady resztkowe, czy toksyczne, które zagrażają nam – ludziom. Niebezpieczeństwa związane z odpadami nuklearnymi, ze względu na niezwykle długi okres półtrwania, stanowią dla ludzi śmiertelne zagrożenie. Osobiście nie wiedziałam gdzie ani w jaki sposób przechowuje się takie radioaktywne śmieci. Przeraża mnie fakt, że takie składowisko mogłoby znajdować się w pobliżu mojego miasta.

W książce objaśniony jest problem śmieci za czasów naszych pradziadków, kiedy był on mniejszy z powodu innego stylu ich życia. Wiele rzeczy było wielokrotnie naprawianych, a nie wyrzucanych.

Dzisiaj, jak czytamy, śmieci można znaleźć na całym świecie. Ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość zanieczyszczeń. Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, oceanach, kosmosie, na Księżycu, a nawet i na Marsie!
Wciąż wyrzucane jest dobre jedzenie, wiele produktów można zużyć tylko raz, naprawy wielu urządzeń są nieopłacalne, a wiele osób zawsze chce mieć nowe, bardziej nowoczesne rzeczy.

Na stronach publikacji bezwzględnie pokazano dokąd trafiają nasze śmieci, czy to do morza, czy na wysypiska śmieci.

Autorka zachęca dzieci do działania. W wielu obrazkach i opisowych tekstach mówi nam, dokąd jadą odpady, kiedy śmieciarka odjeżdża. Tłumaczy, dlaczego produkujemy mnóstwo śmieci oraz jak sami możemy zmienić złe nawyki.

Należy wreszcie coś zrobić z zalewem (plastikowych) śmieci, które zanieczyszczają krajobraz i morza, każdy musi coś zrobić. Oto możliwe rozwiązania, które wszyscy mogą wdrożyć w życiu codziennym: kupujmy butelki zwrotne zamiast jednorazowych, kupujmy więcej rozpakowanych towarów, przedłużajmy żywotność, naprawiajmy rzeczy, pożyczajmy lub kupujmy używane. Aby następne pokolenie wykonało lepszą robotę niż my, należy uświadomić ten temat najmłodszym już teraz!

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” to lektura, która zawiera kompleksowe, interesujące i zrozumiałe informacje w krótkich tekstach, dotyczące życia codziennego każdego z nas. Wiele kolorowych, żywych ilustracji, w przyjazny sposób pomaga dzieciom wyjaśnić zaistniały problem ze śmieciami.

Dodatkowym walorem jest wyprodukowanie książki w 100% na papierze z recyklingu bez laminowanej folii. Brawo! Myślę, że po przeczytaniu publikacji od A do Z, Ty również inaczej podejdziesz do różnych spraw codziennych.

Załączam link do filmu związanego z książką jedynie poruszanym tematem, jednak bardzo otwierającym oczy na problematykę śmieci na naszej planecie, gorąco polecam: https://www.youtube.com/watch?v=eKROqgcvfG0

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.