Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci. Tajemnica ludzkiego ciała


Wydawnictwo: Hippocampus
Liczba stron: 216
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

Obecnie w czasie globalnej pandemii Koronawirusa (COVID-19), każda rodzina / mieszkanie objęte są kwarantanną ze względu na niebezpieczeństwo wzajemnego zarażenia. Aby przybliżyć Adasiowi pojęcie epidemii, na nowo odkryliśmy piękno serialu „Było sobie życie”. Na szczęście mamy w domu wyjątkową książkę: „Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci. Tajemnica ludzkiego ciała”. Jest to publikacja, która powstała na podstawie kultowego serialu animowanego dla dzieci w reżyserii Alberta Barillè.

Razem z mistrzem i jego przyjaciółmi, najmłodsi wybiorą się w fascynującą podróż do organizmu ludzkiego. Przeczytamy mnóstwo ciekawostek, obejrzymy wspaniałe ilustracje, poznamy tajniki anatomii i medycyny. Natomiast pola “Zapamiętaj” oraz “Ciekawe” pomogą nam uporządkować wiadomości.

Ta bardzo starannie wydana książka w twardej oprawie jest olbrzymim kompendium wiedzy. Podpowie dzieciom, jak prawidłowo dbać o kręgosłup. W jaki sposób zadbać o aktywność fizyczną, co będzie miało zalety dla naszych stawów. Najmłodsi dowiedzą się, że na prawidłowy wzrost, wpływ mogą mieć między innymi geny, sport, a także sposób odżywiania się. Wspólnie poznamy nowe terminy, takie jak: stereoskopia, erytropoeza, kamerton, decybel, dowiemy się, co to jest pole widzenia, czym są linie papilarne oraz ruchy robaczkowe.

Książka wypełniona jest mnóstwem ciekawostek, które z pewnością zainteresują niejedną osobę. Młody czytelnik podekscytowany może być faktem, że np. domek ślimaka, skorupka jajka, czy gips, zawierają taki sam wapń, jak ludzkie kości. Kolejny eksperyment zachęci najmłodszych do zabawy w rozpoznawanie smaków z zawiązanymi oczami. Dziecko może zaobserwować, w jakich częściach ciała można wyczuć tętno i co robić, by mieć zdrowe serce oraz co wpływa na wzrost poziomu cholesterolu.

Uważny czytelnik może samodzielnie wykonać eksperyment z trójwymiarem, zamykając prawe oko, wyciągając ramię i kciukiem zasłaniając jakiś obiekt, a następnie tę samą czynność wykonać zamykając lewe oko. Pozna różnice pomiędzy widzeniem a patrzeniem. Zapozna się, w jaki sposób przemieszczają się fale dźwiękowe, jak zneutralizować sobie ciśnienie uszu podczas lotu, czy co robić, by zachować zdrowe gardło.

Książka nakłania także do prawidłowych nawyków podczas siedzenia przy komputerze, leżenia na materacu czy bezbłędnej pozycji stojącej. Jeśli chcesz łatwo sprawdzić, czy stoisz prosto, oprzyj o ścianę głowę, plecy i pośladki. Napnij mięsie brzucha i powoli odsuń się w tej pozycji, zachowując tę postawę. Teraz już wiesz, jak prawidłowo stać!

Na końcu lektury znajdziemy słowniczek, który krótko i zwięźle objaśnia pojęcia zawarte na kartach książki. Dodatkową atrakcją jest dołączona płyta DVD z czterema odcinkami serialu „Było sobie życie”: skórą, kubkami smakowymi i zębami, trawieniem i wątrobą.

„Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci. Tajemnica ludzkiego ciała” jest napisana językiem zrozumiałym dla najmłodszych, a jednocześnie fachowo i bardzo interesująco, z wartościowym przekazem. Jest to przystępna i ciekawa pozycja, nawet dla kilkuletnich czytelników. Z wyjątkową szatą graficzną, krótkimi i treściwymi informacjami, ta ogromna dawka wiedzy sama wpływa do głowy. Moim zdaniem, każde dziecko powinno mieć taką encyklopedię w swojej biblioteczce. Naprawdę polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.