Prawy i lewy

Autor: Anna Paszkiewicz
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 32
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„Prawy i lewy” to historia pewnej pary kaloszy. Jest to krótka i wartościowa książka dla dzieci, która w prosty sposób mówi o akceptacji odmienności, zazdrości i porównywaniu się z innymi.

Tytułowi bohaterowie to dwa buty o zupełnie odmiennych temperamentach i upodobaniach. Prawy jest zasadniczy, pedantyczny i nie w smak mu jesienne błoto czy nieporządek. Zdecydowanie lubi sobie ponarzekać na niedogodności. Bardzo by chciał być eleganckim pantoflem. Nie lubi się brudzić i woli zacisze swojej szafy.

Lewy ma iście ułańską fantazję, wykazuje większą tolerancją dla niedoskonałych rzeczy i sytuacji oraz łatwiej jest mu cieszyć się z życia. Uwielbia długie spacery, skoki w kałuże i wszelkie szaleństwa. Jemu nie przeszkadza to, że Madzia, ich właścicielka, nie patrzy pod nogi, gdy spaceruje.

Różnice w charakterach kaloszy sprawiają, że nocą w szafie z butami toczą się burzliwe dyskusje. Buty zazdroszczą innemu obuwiu w szafie, a to przygód, a to spokojnego życia. Kiedy nieoczekiwanie głos zabiera niebieski, elegancki pantofelek, wychodzi na jaw, że świat nie jest czarno-biały. Okazuje się, że Madzia zakłada go jedynie na wyjątkowe okazje. Śliczny błyszczący bucik marzy, by móc pobiegać po zroszonej trawie. Chciałby być jak Prawy i Lewy, mogąc codziennie odkrywać coś nowego. Czy Prawy doceni swój dotychczasowy los? Wnioski nasuwają się same…

„Prawy i lewy” uczą dialogu i otwartości na drugiego człowieka, który często ma inne zdanie na dany temat niż my sami. Książka może stać się doskonałym pretekstem, aby rozpocząć rozmowę z dzieckiem o indywidualności i różnicach między ludźmi. Jak wiadomo, każdy ma prawo mieć swoje zdanie, mówić o tym, co lubi, a czego nie i nikt na siłę nie powinien zmieniać jego preferencji. Lektura uczy jak wyrażać swoje opinie, akceptować odmienne poglądy, uświadamia, że choć wszyscy jesteśmy do siebie podobni, bardzo możemy się od siebie różnić. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.