Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki

Autor: Andrea Beaty
Wydawnictwo: Kinderkulka
Liczba stron: 138
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4/5

„Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki” to książka, która powstała na podstawie popularnej serii obrazkowej o inżynierce, naukowczyni i architekcie.

Kiedy otworzyłam paczkę, lekko się zdziwiłam. Myślałam, że kolejna część będzie w takiej samej oprawie graficznej i rozmiarze, co poprzednie. Jednak ta jest dużo mniejsza, podzielona na 22 rozdziały z zabawnymi, 2-kolorowymi ilustracjami, w tym własnymi bazgrołami i notatkami Rózi na papierze milimetrowym.

Główna bohaterka, Rózia, jest kreatywnym i ambitnym, małym inżynierem. Uwielbia budować maszyny ze starych kół zębatych, drutów i zepsutych silników, nadaje im jednocześnie zabawne nazwy. Jej wynalazki często zawodzą, ale Rózia nigdy się nie poddaje. Jej wytrwałość jest naprawdę godna podziwu.

Ukochana ciotka Rózi, wraz z paczką przyjaciółek — Szalonych Nitowaczek, które w latach drugiej wojny światowej budowały samoloty — pilnie potrzebuje pomocy w stworzeniu nowego wynalazku.

Nitowaczki z Niebieskiego Potoku desperacko potrzebują pomocy małej inżynierki w budowie maszyny do malowania, która pozwoliłaby Julii ze złamanymi nadgarstkami wziąć udział w konkursie malarstwa ściennego. Wraz z przyjaciółmi – Adą i Ignatkiem, Rózia pracuje naprawdę ciężko, a nawet znajduje dość odwagi, by zbliżyć się do osoby, której boi się od dłuższego czasu…

Rózia staje przed wyjątkowym zadaniem i boi się, że może ją przerosnąć. Jest zdeterminowana, by zaprojektować urządzenie i tym samym rozwiązać problem.

Po kilku nieudanych próbach dziewczynka zaczyna tracić nadzieję. W końcu jednak z pomocą swoich dociekliwych przyjaciół osiąga upragniony cel.

Na końcu książki znajduje się materiał bonusowy, w tym „Oda do zaworu”, a także więcej informacji na temat zaworów i aktualnych nitowaczek.

„Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki” uczy najmłodszych jak mierzyć się z trudnościami i wytrwale dążyć do celu, współpracy, pomaganiu innym, przełamując uprzedzenia. Według mnie ta książka jest odą do milionów kobiet, które pracowały w fabrykach wszystkich sojuszniczych narodów podczas II wojny światowej, budując samoloty, statki i czołgi oraz wytwarzając broń i kule potrzebne do działań wojennych. Uważam za pomocne to, że na końcu książki jest wiele dodatkowych informacji na temat nitowaczek, a także zachęta dla dzieci do rozmowy ze starszymi ludźmi i poznawania ich historii. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.