Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata

Autor: Robert G. Fresson
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 112
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto przypadające na 2 maja, które zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Z tej okazji na blogu wyjątkowa recenzja książki wydawnictwa Dwie Siostry pt. „Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata”. Jest to książka, która zabierze czytelnika w fascynujący świat weksylologii.

Od razu wytłumaczmy sobie, czym jest to zagadnienie. Weksylologia to nauka o flagach, która wyróżnia kilkanaście typów flag. Możemy wśród nich zobaczyć pasy poziome, pionowe, skośne i obrzeżone, trójkąty, romby, kręgi i krzyże, ale nawet te formy można podzielić na jeszcze więcej rodzajów. W przewodniku, przy każdej prezentowanej chorągwi, znajdziemy doborową ekipę ekspertów, którzy oprowadzą czytelników po kolorowym świecie flag.

W XIX wieku narodziła się współczesna koncepcja flagi, jako symbolu narodowego, a pod koniec XX wieku wszystkie kraje świata miały już własne flagi.

Choć na pierwszy rzut oka książka wydaje się nie dla wszystkich, jest to naprawdę fajna pozycja i myślę, że ktoś znajdzie w niej sporo użytku i zadowolenia. Niektórzy młodzi czytelnicy będą zachwyceni dyskusją na temat tego, jak zmieniły się projekty flag na przestrzeni lat oraz dlaczego barwy narodowe niektórych krajów tak bardzo przypominają inne. Dla mnie interesujące było wyjaśnienie różnic między flagami, które wyglądają tak samo pod względem koloru i układu, wyboru i zamiaru (często geograficznego, religijnego, antykolonialnego itp.), a tymi, które losowo zbiegały się w podobny projekt bez intencji.

Przewodnik jest w pełnym kolorze, a ilustracje naprawdę pomagają przekazać punkt widzenia autora. Na przykład flaga Grecji zmieniała się małymi krokami, aby stać się tym, czym jest dzisiaj. Inną ciekawostką jest chorągiew Paragwaju, która przyjęła wygląd wg projektu francuskiego, którego dwie strony flagi różnią się od siebie.

Książka opisuje flagi z całego świata, przedstawiając ich charakterystykę, typowe układy graficzne oraz różnorodne kolory, z których każdy ma znaczenie. Okazuje się, że francuskie barwy miały ogromny wpływ na wygląd flag na całym świecie. Wiele państw, które uzyskały niepodległość, wybierało flagę trójkolorową, jako symbol republikańskiej tożsamości narodowej.

Bardzo interesujące są podziały na barwy panarabskie, panafrykańskie, czy pansłowiańskie. Są tu flagi współczesne i chorągwie dawnych imperiów, flagi dobrze znane i te z dalekich krajów, a nawet spoza naszej planety.

Przeczytamy o najstarszym symbolu narodowym świata, który pochodzi z XII wieku i jest znany jako „krzyż skandynawski”. Poznamy, które dwa kraje mają kwadratowe chorągwie. Dowiemy się, która flaga może być uszyta jedynie z ręcznie tkanego materiału z bawełny lub jedwabiu. Przyglądniemy się z bliska fladze przedstawiającej broń palną (AK-47), a także wielu innym.

„Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata” to obszerne kompendium wiedzy napisane przystępnym językiem. Książka jest bogato ilustrowana i wypełniona licznymi ciekawostkami. Lektura obowiązkowa dla wszystkich flagomaniaków. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.