Energia. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami…

Autor: Peter Allen
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 15
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Energia. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami…” przedstawi najmłodszym czytelnikom, jak w naszym codziennym życiu potrzebujemy energii, oraz w jakiej ilości.

Wszystko, co nas otacza, składa się w pewien sposób z energii. Zgodnie z definicją: charakteryzuje ją zdolność do wykonywania pracy. Energia słoneczna dociera do naszej planety codziennie, bez przerwy dniem i nocą. Bez niej niemożliwe byłoby życie na Ziemi. Jest nią silne promieniowanie, które jest wynikiem drgań pól elektromagnetycznych i magnetycznych. Źródła energii odnawialnej mogą zastąpić ropę naftową, gaz ziemny, węgiel, czy uran. Istnieje wiele rozwiązań technicznych, które pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej. Systemy aktywne to m.in. kolektory słoneczne i ogniwa fotogalwaniczne, przekształcające energię ze Słońca odpowiednio na energię cieplną i elektryczną.

Uważni czytelnicy dowiedzą się, że książka porusza zagadnienia nie tylko samej kwestii tego, czym jest energia, ale także tego, jakie niesie za sobą konsekwencje.

Na kolorowych, tekturowych kartkach znajduje się ponad 70 małych okienek, których odkrywanie zajmie dziecko na długo, pobudzając jego ciekawość i rozwijając małą motorykę.

Studiując dalej książkę, czytelnik pozna źródła energii, z których korzystają ludzie. Zagłębi się w przyszłościowe metody pozyskiwania energii, które będą bezpieczne dla środowiska naturalnego i nie ulegną wyczerpaniu. Mowa tutaj o np. satelicie, który kierowałby promienie słoneczne na dany punkt na Ziemi. Kolejnym z wyzwań jest magazynowanie energii, czyli jej nadwyżki z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Naukowcy pracują nad nanobateriami, które mogły być użyte w karoseriach samochodów. Taki pojazd nie potrzebowałby silnika ani akumulatora, ponieważ nanobaterie ładowałyby się poprzez blachę. Obecnie w fazie testowej są już elektrownie falowe, sztuczne liście i buty, które podczas biegu potrafią generować prąd.

Na ostatniej rozkładówce dzieci zasięgną informacji o tym, że naukowcy opracowują metody generowania energii podczas codziennej aktywności człowieka. Sporo tutaj ciekawostek, o których nawet nie miałam pojęcia. Ciekawe jest to, że niektóre londyńskie taksówki poruszają się po ulicach, używając do tego starego oleju jadalnego. W Sztokholmie czy Szwecji wykorzystywana jest energia cieplna, której nadmiar zużywany jest z podziemi stacji metra. W niektórych siłowniach energia ćwiczących osób zamieniana jest w prąd, a w nocnych klubach parkiet, na którym tańczymy, generuje elektryczność, zasilając światło dyskotekowe.

„Energia. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami…” to ciekawa i pouczająca książka, która zainteresuje dzieci już w wieku 6 lat. Publikacja wyjaśnia energię i jej naturę oraz sposób, w jaki ją zdobywamy, wykorzystujemy i stosujemy w naszym życiu. Według mnie fajnym pomysłem jest połączenie zabawy związanej z odkrywaniem tajemniczych okienek oraz mnóstwem ciekawostek dotyczących energii. Polecam.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.