Drzewo

Autor: Rodrigo Mattioli
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 36
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4/5

„Drzewo” to krótka historia, która uczy najmłodsze dzieci, że często wystarczy jedna decyzja, by odmienić świat.

Pewnego dnia mała Hania postanowiła zasadzić drzewo. Z jej nasionka zaczęła rosnąć roślina, a wkrótce pojawiła się na niej gałąź, na którą przyleciały dwa ptaki i uwiły tam swoje gniazdko. W nim szybko pojawiły się trzy jajka. Na drzewie pojawiła się druga gałąź, a biegająca w pobliżu rodzina czterech zająców, postanowiła zamieszkać w norce w korzeniach.

Za jakiś czas przylatują tam pszczoły, aby założyć ul, maszerują tam też i mrówki, które wabione są pojawiającymi się owocami. Z kolei te ostatnie pozostawiają pestki po zjedzonych owocach i w ten sposób dają początek życia kolejnym drzewkom.

Czas sprawił, że dookoła drzewa zaczęło robić się dynamicznie i tłoczno. Od tej chwili wszystko w pobliżu zaczęło się zmieniać. Na kolejnych stronach dzieci widzą rośliny powstałe z nasion owoców, wykluwające się z jajek małe pisklęta, nowo narodzone króliczki i inne rośliny czy zwierzęta.

Ostatnie strony obrazują jak drzewo, z małej roślinki z początku książki, zmieniło się w wielką roślinę, która wydała owoce i stała się domem dla zwierząt. Dała też cień okolicznym mieszkańcom i staje się świadkiem rodzenia się nowego życia. Niewiarygodne, w jak prosty sposób można pokazać złożoność świata, którą zrozumie nawet dziecko.

Książeczka zachwyca oprawą graficzną. Ma ciepłe i barwne ilustracje, które świetnie łączą się z krótkim tekstem.

„Drzewo” to propozycja proekologiczna z mądrym przesłaniem, skierowana dla najmłodszych. Książeczka pokazuje dzieciom, jak z małej roślinki może wyrosnąć piękne drzewo. Ponadto najmłodsi odkrywają, jak ważna jest przyroda wokół nas, a jednocześnie bawią się w liczenie. Bardzo lubimy książki ekologiczne, które uczą nie tylko jak dbać o środowisko, ale także pokazują jakie skutki przyniosłoby zaniedbanie tego tematu. Ponadto jest to wesoła książeczka obrazkowa do zabawy w liczenie, uczy spostrzegawczości, a także rozwija kreatywność. Polecamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.