Bałtyckie zwierzaki

Autor: Patrycja Wojtkowiak-Skóra
Wydawnictwo: Dwukropek
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Bałtyckie zwierzaki” to 30 zabawnych wierszyków, napisanych w lekkiej formie o mieszkańcach naszego morza.

Jest to dość sporego rozmiaru publikacja, która zabiera małego czytelnika w głąb Bałtyku, aby pokazać mu, jakie upodobania mają morskie zwierzęta, czy jakie mają anatomiczne udziwnienia. Każde żywe stworzonko jest pięknie zilustrowane w odpowiadającym mu otoczeniu, na dedykowanej stronie. Z rymowanego wierszyka dzieci dowiedzą się, jakie cechy charakterystyczne ma dany gatunek, gdzie powinno się go wypatrywać, a także czym się żywi.

Dzieci zasięgną informacji na temat fauny Bałtyku i bliżej poznają, co w nim pływa. Poza Śledziem i Dorszem (najbardziej pospolitymi pływakami), najmłodsi dowiedzą się, że w naszym morzu gości dwumetrowy ssak, zwany Morświnem. Najmłodsi przeczytają, że Podwój Wielki to pożyteczny skorupiak, który oczyszcza wodę ze szczątków małych żyjątek. Natomiast tuż po zmroku, na plaży pojawia się Zmieraczek Plażowy, który sumiennie i żwawo oczyszcza nam plażę z glonów. Ciemną wodę zasiedla ryba Kur Diabeł, o fantazyjnych kształtach – jej straszliwa głowa pokryta jest kolcami i furczy, gdy się boi. Mamy nawet nieproszonego gościa, Kraba Wełnistoszczypca, który niszczy podwodną roślinność i sieci rybackie. Oczywiście w książce przedstawionych jest o wiele więcej zwierząt, mniej i bardziej znanych. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszam do lektury.

„Bałtyckie zwierzaki” pełne są morskich stworzeń z głębin, powierzchni wody i brzegu. Dzięki tej książce dzieci mogą poszerzyć wiedzę na temat naszych polskich zwierząt i poznać rodzimą i bliską nam przyrodę. Według mnie ilość tekstu na stronie jest idealna, nie za mało dla starszych dzieci i nie za dużo dla tych najmniejszych. Książka spodoba się nie tylko amatorom biologii, ale i wszystkim miłośnikom ciekawych lektur.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.