Megaeksperymenty. 70 zadziwiających doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie

Autor: Angelika Zacheja
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 256
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Megaeksperymenty. 70 zadziwiających doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie” to świetny sposób na odkrywanie otaczających nas tajników nauki. Dzięki tej książce dzieci poznają niektóre z praw fizyki, czy chemii.

Książka napisana jest językiem prostym i zrozumiałym dla młodych odbiorców. Jasno sprecyzowane wnioski i ciekawostki ze świata nauki sprawiają, że nawet najbardziej zawiłe prawa stają się czytelne i klarowne. To, co do tej pory wydawało się magią, znajdzie swoje uzasadnienie w świecie nauki.

Wszystkie eksperymenty zostały opisane krok po kroku i oznaczone stopniem trudności. Są łatwe, trudne i wymagające obecności dorosłego. Ze względu na bezpieczeństwo, niektóre z nich należy wykonać pod okiem rodzica. Są tu też i takie eksperymenty, które dzieci będą mogły przeprowadzić samodzielnie, choć przyznam, że według mnie warto przy nich być. Choćby nawet po to, żeby samemu doświadczyć i zobaczyć, co dany eksperyment pokaże.

Każde doświadczenie zaprezentowane jest na czterech stronach. Na pierwszej rozkładówce dziecko widzi produkty niezbędne do eksperymentu, objaśnione krok po kroku, dobrą radę i wskazówkę. Natomiast na kolejnej, wyniki doświadczenia, wnioski i ewentualne fakty.

Ciekawe jest to, że w książce pokazane są realne zdjęcia z przeprowadzanych badań. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć co robić i jaki będzie efekt. Poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń dziecko może dojść do własnych wniosków i rozwijać wrodzoną ciekawość poznawczą.

Większość użytych w doświadczeniach składników można znaleźć w domu albo kupić za niewielką kwotę w każdym sklepie. Fajne jest też to, że do tych eksperymentów nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, większość potrzebnych rzeczy znajduje się w każdym domu. Przestudiowałam całą książkę i wiem, że większość produktów się powtarza. Jajka, balony, barwniki, flamastry, plastikowe butelki, kubeczki, ocet i inne — to wszystko, co posiada każde domostwo.

Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie samą zainteresowało „jajko na miękko bez gotowania”, „megaodporny lód”, „100 szpilek w szklance wody”, „lód na smyczy”, „artystyczne jajko”, „balon na patyku”, „kwaśny czy zasadowy”, „elastyczny stworek”, „balonowe ciśnienie” i „gotowane czy surowe?”. Oto kilka zdjęć pokazujących nasze przeżycia.

„Megaeksperymenty. 70 zadziwiających doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie” ta obszerna książka, która pobudzi wyobraźnię niejednego ciekawskiego badacza. Ne bójmy się pokazywać dzieciom i bawić się w bezpieczną naukę. W ten sposób najmłodsi nabierają większego apetytu do poznawania otaczającego je świata. Dlatego eksperymentujcie i rozwijajcie swoją wrodzoną ciekawość poznawczą! Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.