Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat

Autor: Artur Maciak
Wydawnictwo: Ibis
Liczba stron: 238
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4/5

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat” to książka, która przedstawia zapis życia i działalności niezwykłych młodych ludzi, którzy swoją postawą wpływali i nadal wpływają na poprawę warunków życia dzieci na naszej planecie.

Książka prezentuje 18 postaci dzieci, których nazwiska zmieniły świat na lepszy. Każda historia została pieczołowicie opisana językiem, który łatwo będzie przyswoić dziecku.

Każde cztery strony poświęcone są jednemu bohaterowi, jego postawie i działaniu, które skłoniły całe narody do zwrócenia uwagi na dany problem i zareagowania na nieprawidłowości.

Publikacja porusza ważne, a zarazem bardzo trudne kwestie, np. walkę o prawo do nauki, czy walkę z głodem, ubóstwem, nierównościami społecznymi i śmiertelnymi chorobami. Wielu bohaterów tej książki otrzymało Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju, a jedna dziewczynka dostała nawet pokojową Nagrodę Nobla (znana nam już Malala Yousafzai).

Młodzi czytelnicy przeczytają między innymi o chłopcu zwanym Nkosi Johnson z RPA, który walczy o prawa chorych na AIDS. Niejaki Om Prakash z Indii nie chce, by dzieci musiały pracować. Francia Simon z Dominikany walczy o prawo dzieci do posiadania własnego imienia i określenia ich narodowości. Chaeli Mycroft z RPA działa na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym. Charlie Simpson z Wielkiej Brytanii zbierał pieniądze na ofiary trzęsienia ziemi na Haiti. Anna Frank stała się autorką dziennika będącego świadectwem Holocaustu. Hector Pieterson z RPA zginął w czasie pokojowej demonstracji. Samantha Smith z USA napisała list do I sekretarza partii komunistycznej ZSRR. W książce oprócz nazwisk zagranicznych pojawił się Polak Janek Mela, który stworzył fundację wspierającą ludzi po amputacji kończyn, a także wiele innych młodych postaci.

„Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat” to lektura, która opowiada o młodych ludziach, walczących z biedą, chorobami, niesprawiedliwością i przemocą. Okazuje się, że dzieci potrafią też nakłonić dorosłych, by i oni angażowali się w ważne akcje i odnoszą na tym polu niemałe sukcesy. Są to wspaniałe i budujące nadzieję postacie z różnych stron świata, które działają na rzecz innych, często pomimo niebezpieczeństwa i zagrożenia życia. Uważam, że watro przeczytać te wzruszające, prawdzie i godne do naśladowania historie — jakże pozytywne przykłady dziecięcych działań.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.