Co zrobić z tą górą śmieci?

Autor: Małgorzata Ogonowska
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Co zrobić z tą górą śmieci?” to kolejna proekologiczna pozycja dla najmłodszych z praktycznymi sposobami na ograniczenie ilości odpadów.

Rozglądając się dookoła, wszędzie napotykamy na śmieci. Walają się na ulicach i podwórkach, w parkach, lasach, w morzach, rzekach i jeziorach. Szokujące jest też to, że nawet w wiatach śmietników i obok nich panuje brud i bałagan. Śmieci są porozrzucane, ponieważ nikt nie trafia workiem do pojemnika. Komuś innemu nie chciało się otworzyć klapy, więc śmieci położył sobie na wierzchu. Ktoś inny nie zgniótł kartonu, tylko postawił go obok pojemnika, a jeszcze ktoś inny rzucił do plastiku zepsuty keczup i wszystko jest wymazane sosem. Sprawa na osiedlach domków jednorodzinnych też nie jest lepsza. Wygłodniałe, dzikie zwierzęta, w poszukiwaniu pożywienia rozrywają worki. Porozrzucane śmieci walają się po okolicy, a czasem robi się niesmacznie od tego, co można napotkać na chodniku.

Na szczęście powstają książki, które co rusz biją na alarm i podpowiadają nam, co możemy uczynić, żeby Ziemia była wolna od tony śmieci.

Z niniejszej lektury czytelnicy dowiedzą się jak ograniczyć konsumpcję, zminimalizować ilość prezentów na urodziny lub wykorzystać własną pomysłowość organizacyjną w kwestii przygotowania urodzin. Najmłodsi przekonają się jakie prezenty cieszą naszą planetę i jak możemy je sami wykonać. Dzieci przeczytają o porównaniach złych i dobrych praktyk zakupowych oraz jak nie ulegać reklamom i „darmowym” gadżetom. Młodzi odbiorcy zasięgną informacji o tym, jak dzielimy odpady, jakie ekoznaki znajdziemy na produktach i w jaki sposób pomogą nam one w segregacji oraz jakie są najczęstsze błędy podczas rozdzielania odpadów.

Książka wypełniona jest ciekawostkami i przydatnymi poradami. Prosto wyjaśniona budowa kompostownika pokazuje, jak w kreatywny sposób można wykorzystać rzeczy, które nadają się już tylko do wyrzucenia. Fajne jest też to, że dzieci można zainspirować do tworzenia przeróżnych zabawek i przydatnych w domu rzeczy – zupełnie bez dodatkowych kosztów oraz z tego, co każdy z nas ma w domu.

Na końcu książki znalazło się też miejsce na nasz własny, antyśmieciowy plan dla Ziemi. Ciekawym zabiegiem jest także przeglądanie książki od tyłu, zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na strzałkach, które ukazują jaką górą śmieci zasypujemy każdego dnia naszą Planetę. W oczach czytelników ukazuje się zanieczyszcza, zniewolona Ziemia, pod grubą skorupą odpadów.

„Co zrobić z tą górą śmieci?” to książka, która inspiruje i wzbudza w czytelnikach chęć pomocy dla naszej planety. Wszystko zależy od nas, czy wolimy się truć od szkodliwych odpadów komunalnych i przemysłowych, czy zacząć selektywnie segregować śmieci i myśleć o lepszym jutrze. Może ja i Ty niewiele zdziałamy, ale nasze dzieci z pewnością mogą więcej. Warto w nich wzbudzić poczucie dbania o środowisko naturalne, ponieważ to one i ich następcy, pozostaną na tym świecie, takim, jaki sobie stworzą. Polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.