Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki

Autor: Thom Rooke
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 32
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4+/5

„Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki” to edukacyjna książka, która w mądry i ciekawy sposób tłumaczy dzieciom krok po kroku jak przenoszą się najmniejsze, niewidoczne gołym okiem bakcyle.

W dobie pandemii Covidu-19, autorzy prześcigają się z pomysłami na wydanie interesującej publikacji dla najmłodszych. Wydawnictwo Amberek całkiem niedawno opublikowało książkę, która łączy w sobie akcję, przygodę i humor.

Po otwarciu książeczki czytelnicy od razu znajdują słowniczek, objaśniający trudne terminy.

Historia rozpoczyna się od przeziębienia Romka. Jego nos zasiedliły miliony zarazków. Jest ich także dużo, że wylatują z jego nosa i rozbierają się po pokoju. Zarazki łaskoczą i wywołują atak kichania u chłopca i lądują u sąsiada z ławki. Na szczęście dla Eryka, drobnoustroje zatrzymują się jego skórze. Te drobne organizmy mogą wślizgnąć się do wnętrza ciała poprzez ranki, zadrapania i pęknięcia w skórze, ale na szczęście nie tym razem.

Siedząca niedaleko Beatka sięga po zafoliowane cukierki. Tutaj zarazki, wraz z papierkiem, trafiają do kosza na śmieci, dzięki czemu dziewczyna się nie zaraża. Sprawy mają się inaczej na jabłku Ewy, gdzie bakcyle tylko czekają, aby znaleźć się w buzi dziewczynki. Kolejnym niepowodzeniem dla zarazków okazało się staranne umycie owoców, a tym samym uchronienie się przed chorobą.

Cześć zarazków z nosa Romka wyładowała na klasowym komputerze. Kiedy Krzyś dotyka klawiatury, wirusy przyklejają się do jego palców. Niestety chłopiec po odejściu od komputera nie umył rąk i to, co dotknął, zarażał bakteriami.

Chwilę później do komputera podszedł Jarek, który zaczął stukać w klawiaturę, pocierać sobie oczy i obgryzać przy tym paznokcie. Nareszcie zarazki w zawrotnym tempie mogą atakować ciało chłopca.

W drodze ze szkoły, siedzący w autobusie Jarek, nie czuje się jeszcze źle, ale już rozsiewa zarazki i zaraża innych, zwłaszcza kiedy nie zakrywa ust i nosa. W ten sposób kilkoro pasażerów łapie od niego chorobę i przekazuje ją dalej.

Zarazki, które rozpoczęły swoją podróż od Romka, szykują się na zupełnie nową wyprawę w coraz to odleglejsze zakątki miasta, kraju, świata…

„Jak podróżują wirusy bakterie i inne zarazki” to książka dla dzieci, poświęcona chorobom i ich zapobieganiu. Lektura pokazuje najmłodszym jak zachowywać się, by nie dopuścić do żadnej infekcji i uchronić innych przed zakażeniem. Zachętą do kupna niniejszej pozycji są jej kolorowe ilustracje, przeplatane z edukacyjną treścią. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.