Tokio

Autor: Miura Taro
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 60
Wiek: 4+
Moja Ocena: 3+/5

„Tokio” to książeczka z serii „Moje wspaniałe miasto” przenosi czytelnika do Japonii, aby odkryć miejsca i rzeczy nieznane dla Europejczyków.

Mała Mito jedzie z rodzicami do Tokio. Nic nie wie o tym mieście i bardzo martwi się podróżą. Przed wyjazdem chce dowiedzieć się czegoś o tym nieznanym jej miejscu. Wpada na pomysł, by zagadnąć spotykane w okolicy zwierzęta. Otrzymuje zaskakujące i tajemnicze odpowiedzi, których prawdziwy sens będzie potem odkrywała krok po kroku, mieszkając już w stolicy Japonii.

Będąc już na miejscu, Mito poznaje wielkie miasto. Wysyła kartki pocztowe do kolegów, co staje się zgrabnym sposobem na wytłumaczenie dotychczasowych zagadek. Każda pocztówka opatrzona zostaje znaczkiem – motywem graficznym łączącym poszczególne wątki – co jest podsumowaniem refleksji małej Mito. Dziewczynka zamieszcza tam informacje o tym, co zobaczyła i czego się dowiedziała. W ten sposób opisuje Tokio widziane jej oczami.

Z książki czytelnicy dowiedzą się ciekawych rzeczy na temat japońskiej kultury i dziwnych zwyczajów. Sama nie miałam pojęcia, planując kiedyś wyjazd do Japonii, że w na każdej ulicy stoi automat z napojami, gdzie głównie można kupić kawę w puszce. Dla tokijczyków normalnością są cotygodniowe trzęsienia ziemi, rozdawane na dworcach chusteczki higieniczne firm, oferujących szybkie pożyczki, widok plastikowych butelek z wodą przed domami czy przy słupach elektrycznych. Albo choćby to, że aby odnaleźć się na bardzo zatłoczonym dworcu pod pomnikiem Hachi, warto wcześniej ustalić, po której stronie posągu będzie się czekało. Jak widać, Tokio zaskakuje swoją nietypowością. Co ciekawe, nawet urodzeni tokijczycy wciąż podróżują z mapą metra.

„Tokio” to książka, która przedstawia ciekawe i zaskakujące aspekty japońskiej kultury, a wszystko to z sugestywną ilustracją, która może przenieść czytelników do odległej, azjatyckiej wyobraźni.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.