Jak to działa? Ciało człowieka

Autor: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Jak to działa? Ciało człowieka” to edukacyjna lektura połączona z zabawą i humorem dla najmłodszych, która odkrywa sekrety budowy ludzkiej anatomii.

Małą Klarę znamy z poprzednich części „Jak to działa? Budowle” i „Jak to działa? Zwierzęta”. Jest niezwykle gadatliwą osobą, która fascynuje się światem wokół niej i każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiedzy. Klara zadaje mnóstwo pytań, a jej cierpliwy dziadek odpowiada na kolejne zagadnienia, jakie rodzą się w jej głowie.

Lektura podzielona jest na cztery części: „Ja i moja rodzina”, „Zmysły i mózg”, „Zdrowy tryb życia”, „U lekarza” oraz „Szpital”. Każdy rozdział wzbogacony jest o kolorowe ilustracje, które są pomocne w zobrazowaniu danego zagadnienia. Informacje zawarte w tekście są przystępne i dowcipne, a każdy młody odkrywca otrzyma dzięki nim sporą dawkę uporządkowanych wiadomości dotyczących ludzkiego organizmu. Nikola Kucharska nie ograniczyła się do suchej wiedzy z dziedziny anatomii, ale dodała wiele ciekawostek, które na pewno zainteresują dzieci.

Młodzi czytelnicy od pierwszych stron zalani zostają wiedzą o anatomii człowieka. Ciekawym pomysłem są wyjaśnienia różnych związków frazeologicznych nawiązujących do budowy ludzkiego ciała np. nogi z waty, dziurawe ręce, sokole oko czy mieć muchy w nosie. W książce nie zabrakło tematów poświęconych budowie naszych komórek, etapów życia człowieka, zdrowemu i aktywnemu trybowi życia. Jest mowa o dziedziczeniu genów po rodzicach, naszych zmysłach, rodzajach pamięci, typach mięśni oraz dzielnych obrońcach układu odpornościowego. Dzieci poznają mechanizm oddychania, funkcje krwi, serca i mięśni. Dowiadują się także, jak działa nasz mózg, skąd się biorą dzieci i czym jest DNA.

Ostania rozkładówka poświęcona jest zawodom idealnymi dla przyszłych pasjonatów medycyny oraz osobom, które zmieniły bieg nauki w leczeniu chorób, jak: Hipokrates, Florence Nightingale, Geritrude B. Elion, Louis Pasteur, Wilhelm Roentgen, a nawet Zbigniew Religa.

„Jak to działa? Ciało człowieka” to pozycja dla dzieci, przeplatająca wiedzę naukową, z ciekawym komiksem, dzięki czemu mają one urozmaicenie i się nie nudzą. Zabawne i drobiazgowe ilustracje są charakterystyczne dla kreski Nikoli Kucharskiej. Jest to lektura edukacyjna dla ciekawskich dzieci, które chciałyby zrozumieć, jak funkcjonuje człowiek. Polecam.

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.