Morze

Autor: Ricardo Henriques
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 56
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Morze” to bogaty w informacje i ciekawie zaprojektowany leksykon, oferujący czytelnikom głębię wodnych faktów.

Po spędzeniu weekendu na piasku, wpatrując się w falującą wodę, „Morze” okazało się idealną lekturą do wspólnego czytania. Niezależnie od tego, czy zabierasz dzieci na plażę, czy też nie macie dostępu do morza, książkę śmiało można studiować o każdej porze roku.

Morską wyprawę rozpoczynamy od zapoznania się z indeksem alfabetycznym, znajdującym się na początku książki. Tekst zawarty na stronach to fragmenty i pola faktów dotyczące wszystkiego, co dotyczy żeglarstwa. Każda dwustronicowa rozkładówka zawiera mnóstwo informacji o pięciu oceanach Ziemi i ich mieszkańcach, a także fragmenty dotyczące jednostek pływających, szerokości i długości geograficznej.

Czytelnicy odkryją główne oceany, dowiedzą się, dlaczego wszystkie łodzie są jednostkami pływającymi, ale nie wszystkie jednostki pływające są łodziami. Mogą nauczyć się części statku, sposobu nawigacji za pomocą gwiazd, czy rozpoznawania niektórych ławic ryb spośród około 22 000 gatunków żyjących w oceanie.

Dzieciom spodobają się również zidentyfikowane i omówione stworzenia morskie (mityczne i prawdziwe), a także góry lodowe i wraki statków. Jest tu fajna sekcja o falach, która powinna spodobać się młodym czytelnikom, część dotycząca odkrywców, a nawet gór lodowych. Istnieje nawet krótkie wyjaśnienie, co powoduje powstawanie fal na oceanie, któremu towarzyszy oszałamiający obraz statku, prawie pochłoniętego przez imponująco dużą falę, co jest moją ulubioną ilustracją.

Ciekawym pomysłem okazują się umieszczone na kartach proste czynności i eksperymenty do samodzielnego wykonania, np. jak zrobić świat w kropli, górę lodową w kuchni, ocean w butelce, jak wiązać węzły morskie, wykonać domową busolę. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak statki pływają po powierzchni oceanu i dlaczego łodzie podwodne mogą nurkować.

„Morze” to głębokie zanurzenie w najbardziej ekspansywnej i tajemniczej krainie naszego świata. Prezentowana dzisiaj pozycja to literatura faktu, wypełniona niesamowitymi informacjami dotyczącymi oceanów, pomysłami na eksperymenty, cudami i opowieściami o morzu. Cała książka utrzymana jest we wspaniałych odcieniach błękitu oraz czerni i jest rzeczywiście wizualną ucztą dla oka. Myślę, że leksykon zadowoli młodych czytelników, którzy lubią zagłębiać się w ten temat, a także entuzjastów oceanu na całym świecie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.