Niezwykła księga owadów

Autor: Bart Rossel
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 96
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Niezwykła księga owadów” to kompendium wiedzy o stworzeniach, które rządzą światem.

Owady to największa, pod względem liczby gatunków, grupa zwierząt. Są mistrzami niemal we wszystkim. Należą do najsilniejszych, najbardziej użytecznych, najtwardszych i odnoszących największe sukcesy istot na Ziemi. Niektóre są pożyteczne, inne szkodliwe, dokuczliwe, a nawet groźne.

W lekturze autor odkrywa mnóstwo tajemnic z życia owadów – najliczniejszej grupy zwierząt. Ta fascynująca gromada zamieszkuje naszą planetę od bardzo dawna. Owady, podczas swojego długiego rozwoju ewolucyjnego, przystosowały się do rozmaitych siedlisk. Wszystko to sprawiło, że zwierzęta te są niezwykle różnorodne i mają niekiedy zaskakujące zwyczaje.

Bogactwo świata owadów robi wrażenie. Są takie, które zapylają kwiaty owoców i warzyw, oraz takie, które w kilka godzin potrafią zniszczyć całą uprawę. Niektóre są trujące, inne jadalne. Mogą przyjmować najdziwaczniejsze kształty, a nawet zmienić postać w trakcie życia. Są owady próbujące wtapiać się w tło i takie, które robią wszystko, żeby rzucać się w oczy. Jedne mają w pracy szefów i podział zadań zgodny z konkretnymi zawodami, a inne żyją z oszustw i przestępstw. Niektóre zebrawszy się w miliony, stanowią siłę. Istnieją też owady tak małe i samotne, że nigdy byśmy ich nie zauważyli.

Książka podzielona jest na rozdziały i selektywnie skupia się na wybranych gatunkach. Przeczytamy między innymi o tym, jak to muchy potrafią wytropić mordercę. Odkryjemy owady wszystkich rozmiarów i kształtów, robale wielkości dłoni lub na tyle małe, by mieszkać na kawałku puchu. Dowiemy się o mrocznej hodowli jedwabiu. Przestudiujemy, które owady w niekonwencjonalny sposób pochłaniają wszechobecny plastik. Poznamy chrząszcze, stanowiące żywą broszkę, które przypina się do ubrań łańcuszkiem i nosi na wysokości serca. Przyjrzymy się niecnym sztuczkom złotówka, mrówkolwa i makabrycznym wyczynom osy szmaragdowej. Wyczytamy o stworzonkach, które zasłynęły z opowieści, lub czegoś nas uczą.

„Niezwykła księga owadów” ma niesamowitą szatę graficzną, pełną zrozumiałej treści, pozwalającą lepiej zrozumieć ten bogaty w tak różnych przedstawicieli świat. Według mnie jest to fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą naszą planetą. Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.