23 rzeczy ważniejsze od zwierząt. Katalog od A do Z

Autor: Małgorzata Kur
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 80
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

„23 rzeczy ważniejsze od zwierząt. Katalog od A do Z” to książka, która zachęca do zdobycia świadomości ekologicznej i brania odpowiedzialności za własne wybory. Pokazuje najmłodszym, że Ziemia z jej fauną i florą nie jest nam dana na zawsze – to od troskliwej dbałości teraźniejszych i przyszłych pokoleń zależeć będzie jej los.

Mamy świadomość, że życie setek tysięcy gatunków roślin i zwierząt jest zagrożone wyginięciem. Niestety to człowiek przyczynia się do ich zagłady. Wiele zwierząt jest łapanych i siłą wywożonych za granicę. Handel zagrożonymi gatunkami to czwarty najbardziej chodliwy handel na świecie. Te zwierzęta, o ile przeżyją podróż, są sprzedawane w odległych miejscach, mając zapewnić ludziom rozrywkę lub stać się maskotką w czyimś prywatnym domu.

Lektura w ciekawy i pouczający sposób opisała 23 gatunki zwierząt. Przy każdym poświęcono też sporo miejsca na wyjaśnienie przyczyn ich wymierania, negatywny wpływ człowieka, jest mapa z zaznaczonym występowaniem i opis z charakterystyką zwierzęcia.

Mnie najbardziej dotknęła rozkładówka opisująca sytuację goryli. Małpa jest najbliższą daleką krewną człowieka, dlatego opis ludzkiej brutalności wywołał u mnie łzy. Odcięte głowy i dłonie znajdowały sporo nabywców. Goryle obecnie zagrożone są wyginięciem, a mimo to ludzkie pożądanie skłania kłusowników do haniebnej przemocy wobec tego gatunku.

„23 rzeczy ważniejsze od zwierząt. Katalog od A do Z” to wartościowy tytuł i miejscami mrożący krew w żyłach temat. Książka podnosi mądrość ekologiczną, skłania do refleksji i nawołuje do dokonywania świadomych wyborów. Według mnie jest to ważna i mądra lektura, która powinna być obowiązkowa dla każdego człowieka. Bardzo polecam!

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.