Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Autor: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 56
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości” to książka dla małych i dużych czytelników napisana z pewną dawką humoru, która krótko, zwięźle i w ciekawy sposób tłumaczy pochodzenie nazw lokalizacji w Polsce.

Jadąc samochodem na wycieczkę na Dolny Śląsk, nawigacja poprowadziła nas przez małe miasteczka i wsie o bardzo ciekawych nazwach: Łukaszów, Wojcieszyn, Proboszczów, Jelenia Góra, Sosnówka, Miłków itd. Nie czytając jeszcze wtedy książki, mijając po kolei każdą mieścinę, zastanawialiśmy się, od czego pochodzi jej nazwa. Nasze skojarzenia były różne. Co ciekawe, na trasie, tuż za Jelenią Górą, na szosę wyskoczył nam mały rogacz, nawet dwa razy(!). Zbieg okoliczności?

Książka zawiera indeks nazw miejscowości, co ułatwia szukanie konkretnej nazwy i stanowi znakomity wstęp do uczenia najmłodszych korzystania z literatury popularnonaukowej. Na końcu autor zostawił miejsce na opisanie historii własnego miasta. Dla dzieci będzie to fajna zabawa detektywistyczna, która pobudzi je, by poszukały tajemnic kryjących się w nazwie ich miejsca zamieszkania.

„Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości” to niezwykle interesujący drogowskaz po Polskich trasach, zawarty na 55 stronach, pełnych kolorowych ilustracji i oryginalnych oraz pouczających treści. Według mnie jest to tytuł dla wszystkich, którzy chcieliby zaspokoić swoją ciekawość poznawczą albo ją rozbudzić. Książka przytacza wiele ciekawostek o nazwach, ale stawia też mnóstwo pytań i hipotez, co może zachęcić do poszukiwania informacji w innych źródłach. Bardzo polecam!

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.