Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś

Autor: Anna Bartosik
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 144
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5+/5

„Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś” to popularnonaukowa książka pełna ciekawostek, sposobów leczenia, zawiłej historii, ważnych nazwiskach oraz mitów związanych ze zdrowiem.

Medycyna opiera się na doświadczeniu, które skupia się na człowieku. Oznacza to, że obejmuje wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, sposobach ich zapobiegania oraz leczenia.

Kręte były ścieżki rozwoju medycyny, lecz obecnie zdecydowanie nabrały rozpędu. Choroby, które dawniej zabijały mnóstwo ludzi, zarówno w małych wioskach, jak i dużych miastach, obecnie możemy leczyć za pomocą środków reklamowanych w telewizji i dostępnych w aptekach, nawet bez recepty.

Możemy śmiało powiedzieć, że każdego dnia w jakimś szpitalu czy laboratorium badawczym dokonuje się mały przełom w medycynie. Lekarze i naukowcy dysponują już olbrzymią wiedzą i możliwościami technologicznymi, by leczyć wiele chorób.

Lektura podzielona jest na 6 dużych rozdziałów. Pierwszy z nich wprowadza młodych czytelników w tematykę medyczną i wyjaśnia, co wywołuje choroby, jakie mamy metody ich leczenia i jakie inne dziedziny nauki wspomagają medycynę. Kolejna sekcja poświęcona jest historii anatomii, w której dzieci poznają przysięgę Hipokratesa, przeczytają o wynalazcy prześwietlania promieniami X. W trzeciej części autorka wyjaśnia drugą, po anatomii, gałąź wiedzy medycznej i to, co jest związane z fizjologią. Młodzi odbiorcy poznają metody uśmierzania bólu podczas operacji czy zapobiegania mu w jego trakcie, od gąbki nasennej przez eter, aż do gazu rozweselającego. Czwarty rozdział poświęcony jest sercu, układowi krwionośnemu, chorobom z nim związanym (także zatruciom), sposobom badania i naprawiania zepsutych narządów. W przedostatniej części dzieci dowiedzą się co nieco o bakteriach i wirusach, szczepionkach i antybiotykach. Natomiast szósty dział wymieni czytelnikom lekarzy specjalistów, którzy pomagają nam we wszystkich dolegliwościach. Dowiedzą się także, w jaki sposób w razie potrzeby mogą pomóc uratować komuś życie i jak wesprzeć chorych w powrocie do formy.

„Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś” to publikacja wydana nakładem Naszej Księgarni, która w przystępny i rzeczowy sposób wyjaśnia czytelnikom wiedzę medyczną i pokazuje, że jej zdobywanie jest niesamowicie fascynujące. Anna Bartosik świetnie podeszła do tematu, a Asia Gwis wyraziła to na papierze. Gorąco polecam zapoznanie się z książką, która dostarcza sporo ciekawostek i uczy podejścia do życia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.