O, Choroba

Autor: Boguś Janiszewski
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 160
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„O, Choroba” to książka cegiełka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, którą charytatywnie stworzyli Boguś Janiszewski i Max Skorwider, znani już ze wspólnej pracy: „Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, „Wirus i inne drobne ustrojstwa” i „Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli Ci nie mówią”.

Wydawcą publikacji jest Agora dla Dzieci oraz Fundacja ISKIERKA. Tytuł skierowany jest do starszych czytelników i podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie nowatorski i nieszablonowy. Wydawnictwo było konsultowane ze specjalistami z zakresu psychologii, onkologii i hematologii.

„O, choroba” to opowieść o dwunastoletniej Adeli, do której pewnego czerwcowego poranka przychodzi niezapowiedziany gość. Dziwna staruszka o imieniu Choroba tłumaczy dziewczynce co dzieje się w jej organizmie, cierpliwie znosząc bunt, gniew i pomagając oswoić strach. To za jej sprawą Adeli przestaje smakować kakao, dziewczynka ma coraz mniej sił, a wreszcie po serii badań słyszy to okropne słowo na R.

Historia Adeli oparta została na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia. Natomiast dochód ze sprzedaży każdego egzemplarza wspiera Fundację ISKIERKA, która opiekuje się dziećmi z chorobą nowotworową i ich rodzinami.

„O, Choroba” to książka pisana w formie komiksu, pomagająca oswoić się dziecku z białaczką. Dzięki niej czytelnicy poznają różne etapy leczenia i przechodzenia choroby. Jest to lektura, która pomoże zrozumieć ten trudny temat, jednocześnie odczarować odbiorców, niosąc realną pomoc tym, którzy zetknęli się z chorobą onkologiczną osobiście. Muszę powiedzieć, że temat białaczki o ile jest dość trudny, to dla Adasia nie był zbyt straszny. Choć rysunki nie są miejscami zbyt piękne (bywają nawet lekko przerażające) to cała opowieść naprawę nastawia czytelnika do zastanowienia się nad sensem życia i tym, jak ważne jest zdrowie. Na szczęście nasza bohaterka pokonała raka, choć nie każdemu się to udaje, o czym także przeczytamy na stronach, przez co łatwiej było nam wytłumaczyć przebieg całej choroby. Według mnie jest to ważna pozycja na rynku do przeczytania, ale uwaga, może wywołać burze emocji, strachu, bólu, a przede wszystkim stać się przyczynkiem do ważnej rozmowy, wielkiej nadziei i woli walki. Gorąco polecamy.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.