
Autor: Marta Guzowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 160
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5
„Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy” to interesująca publikacja pełna wiedzy na temat pracy archeologa, słynnych wykopalisk i jeszcze nieodkrytych tajemnic.
Od razu wytłumaczymy sobie, czym jest archeologia. To nauka o naszej przeszłości, pomagająca nam zrozumieć kim jesteśmy i jaką drogę przebyliśmy jako ludzkość, by znaleźć się w XXI wieku.
Nasza autorka jest archeolożką i brała udział w wielu wykopaliskach na Bliskim Wschodzie i w Europie. Napisała fantastyczną, popularnonaukową publikację dla dzieci, która wyjaśni im, co kryje się za tym zawodem.


Marta Guzowska wykonała kawał dobrej roboty, oddając w nasze ręce jedyną taką książkę na rynku, która przybliża czytelnikom zakres pracy archeologia. Być może po jej przeczytaniu, rozbudzi w dzieciach pasję do odkrywania czy przywracania światu zapomnianych cywilizacji.

Na przeszło 150 stronach czytelnik podąża za wiedzą, która jest niezwykle ciekawa i prosta w odbierze. Zaraz po krótkim wstępie przybliżającym nam cele i sposoby pracy archeologa, znajdziemy krótki słowniczek archeologicznych pojęć, a następnie kolejno: 15 pytań, które najczęściej słyszy archeolog, 17 najwspanialszych odkryć archeologii i 10 mitów o przeszłości, które obaliła archeologia. W dalszej części lektury dowiemy się, czego archeolog stara się dowiedzieć o przeszłości, wykonując swoją pracę oraz możemy przeczytać, jak zostać archeologiem.

Autorka podsuwa pomysły na godne oglądnięcia eksponaty w muzeach na świecie i na polskich ziemiach. Gorąco zachęca także do udziału w Festynie Archeologicznym w Biskupinie, by doznać niezapomniany wrażeń i wykonać własnoręczną pamiątkę z gliny.

„Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy” to tytuł pełen faktów i ciekawostek, pełen wiedzy o historii i dawnych cywilizacjach. Myślę, że książka stanie się fascynującą przygodą dla każdego młodego odkrywcy. Wielkie ukłony za wspaniałe rysunki wyjęte spod ręki Joanny Czaplewskiej, dzięki ktorym łatwiej można wyobrazić sobie, o czym pisze autorka. Lektura będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 8 roku życia.
