Próbowanie

Autor: Yamada Kobi
Wydawnictwo: Levyz Books
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja ocena: 5/5

„Próbowanie” autorstwa Yamada Kobi, to wspaniała historia dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się jak początkujący, miał wątpliwości lub martwił się, że nie jest wystarczająco dobry. To także opowieść dla tych, którzy doświadczyli bólu związanego z próbowaniem czegoś nowego i nie doczekali się tego, czego się spodziewali.

Młody czytelnik śledzi postać kilkunastolatka wędrującego po starej pracowni rzeźbiarskiej, zachwyconego otaczającymi go dziełami sztuki, ale przekonanego, że nigdy nie mógłby stworzyć czegoś tak pięknego.

Jest to historia chłopca, który każdego dnia marzy, żeby tworzyć piękne rzeczy, ale zwątpienie w siebie powstrzymuje go przed podjęciem działania. Za namową rzeźbiarza chłopiec postanawia jednak spróbować. Dziecko uczy się postrzegać początkowe niepowodzenia jako powód do dalszego działania. W głowie i w sercu rodzi się pragnienie tworzenia podobnych rzeźb. Niestety efekty jego pracy przynoszą tylko rozczarowanie.

Doświadczony życiowo mężczyzna pokazuje młodemu człowiekowi, co tak naprawdę jest ważne, a w każdym jego zdaniu odkrywamy myśli warte zapamiętania. Chłopiec odnajduje w sobie niewielką dawkę odwagi i próbuje jeszcze raz. Zaczyna dostrzegać wady swoich dzieł. Wreszcie nadchodzi moment, który wszystko zmienia…

Tym, co wyróżnia tę fabułę w popularnym gatunku książek, jest rola starego rzeźbiarza, jako mentora. Nie pozwala chłopcu się poddać, prowadzi go przez jego podróż, udzielając mu niekończących się rad i zachęt. Prawie nikt nie osiąga sukcesu całkowicie sam, a znaczenie mentoringu tak znakomicie oddaje ten czcigodny artysta i jego namiętny uczeń.

Czarno-białe ilustracje są hipnotyzujące. Brak koloru sprawia, że książka jest trochę klasyczna i choć niektóre konkretne fragmenty wydają się niczego nie przedstawiać, to przy bliższym przyjrzeniu się można dostrzec w nich wszelkiego rodzaju zwierzęta, formy i postacie.

„Próbowanie” to mądra, pouczająca książka z mocnym przesłaniem wytrwałości i postępu małymi krokami. Uważam, że jest to bardzo potrzebna lektura dla wielu z nas w dzisiejszych czasach. Tekst Kobi Yamady jest inspirujący – młody artysta dowiaduje się o porażce od odnoszącego sukcesy rzeźbiarza i poprzez próby zaczyna rozumieć, co to znaczy ponieść porażkę i odnieść sukces. Autor daje czytelnikom cenną lekcję, która pomaga nam uczyć się, rozwijać i odkrywać wszystkie niesamowite rzeczy, które możemy zrobić. Polecam!

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.