Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych

Autor: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 64
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” to publikacja znanej polskiej ilustratorki Nikoli Kucharskiej. Jej charakterystyczna kreska budzi w naszym domu ogromne zainteresowanie. Mamy już całkiem sporą kolekcję jej tytułów i systematycznie monitorujemy jej kolejne zapowiedzi.

W tej książce pod lupę wzięto zwierzęta, które już nie chodzą po naszej planecie, a także przedstawiono czytelnikom gatunki zagrożone wymarciem. Wraz z Katarzyną Gładysz, Joanną Wajs oraz Pawłem Łaczekiem, którzy czuwali nad tekstem, powstała pouczająca lektura dla czytelników wszystkich grup wiekowych.

Zaraz po otwarciu pierwszych stron, szybko możemy przejrzeć spis treści, a następnie przyglądnąć się rozkładówce pokazującej czytelnikom drzewo genealogiczne i pojawiające się na nim zmiany, które zachodziły w świecie zwierząt oraz dlaczego w pewnym stopniu jesteśmy dalekimi kuzynami mamutów, czy kotów domowych.

Na kolejnych kartach atlasu prezentowane są dziesiątki stworzeń, które w odległej i bliskiej przeszłości chodziły po naszej planecie: od dinozaurów, przez mamuta włochatego, smilodona, tura, dronta dodo i tarpana, aż po te „niedawno utracone”, takie jak wrona ogorzała czy zachodnioafrykański nosorożec czarny.

Co ciekawe, książka nie ogranicza się do dinozaurów i mamutów – wymarłych gatunków, które od razu przychodzą na myśl – ale także przedstawia też ostatnie kilka lat i stuleci. Oprócz przeglądu niedawno wymarłych ras, istnieje również lista zagrożonych obecnie gatunków zwierząt.

Omówiono również okoliczności wyginięcia. Choć istnieją różne teorie na temat wymarcia dinozaurów, w dalszym toku wielokrotnie wyjaśniana jest rola człowieka: kłusownictwo, niszczenie siedlisk lub wprowadzanie obcych gatunków zwierząt, które niszczą siedlisko lub źródła pożywienia rodzimych zwierząt. Pokrótce wspomina się również o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu, dzięki czemu książka uświadamia też, jak radzić sobie z naszym środowiskiem i światem zwierząt.

Na samym końcu lektury znajdujemy informacje o zwierzętach, które niedawno wyginęły i o kilku najważniejszych zagrożonych gatunkach.

„Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” to ciekawy edukacyjny i pouczający tytuł z mnóstwo różnorodnych informacji, w większości przygotowanych w sposób odpowiedni dla dzieci. Publikacja jest dopracowana pod każdym względem i zachwyca każdym szczegółem. Jej szeroki zakres wiedzy naukowej jest podany w atrakcyjnej formie i pozwala zarówno małym, jak i starszym czytelnikom nie tylko poznać otaczający świat, ale i zrozumieć działające w nim mechanizmy przyczynowo-skutkowe. Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.