Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie? Odpowiedzi na najdziwniejsze pytania o śmierć

Autor: Caitlin Doughty
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 240
Wiek: 10+
Moja ocena: 5/5

„Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie? Odpowiedzi na najdziwniejsze pytania o śmierć” to Bestseller „New York Timesa”.Tytuł jest wyróżniony w Goodreads Choice Award 2019 w kategorii Nauka i technologia i najlepsza książka Amazon 2019.

Lektura porusza bardzo ciężki i nieprzyjemny temat dla większości z nas. Jednak autorka w zabawny, ale też rzeczowy i merytoryczny sposób wyjaśnia zagadnienia związane ze śmiercią. Co więcej, udało jej się zachować balans, dzięki któremu czytelnik nie czuje się urażony, bądź zażenowany żartami przewijającymi się przez tekst.

Caitlin Doughty jako właścicielką domu pogrzebowego i na co dzień styka się ze śmiercią. Bez owijania w bawełnę mówi o rzeczach, które inni woleliby przemilczeć. Obala mity i serwuje sporą dawkę ciekawostek. W swoich odpowiedziach przemyca wiele informacji na temat tego, jak wygląda praca w zakładzie pogrzebowym, oraz w jaki sposób postępuje proces rozkładu po śmierci. Porusza również ważne kwestie dotyczące bezczeszczenia zwłok czy też zasad pochówku. Watro też wspomnieć, że odpowiedzi dotyczące kwestii prawnych oparte są na zasadach obowiązujących w USA, dlatego nie wszystkie będą adekwatne do polskich realiów. Warto mieć to na uwadze.

Na ponad dwustu stronach zawarto ogromny wachlarz różnorodnych zagadnień związanych z umieraniem i branżą pogrzebową. Publikacja podzielona jest na rozdziały, a w każdym z nich autorka odpowiada na jeden z interesujących tematów. Czytelnicy znajdą odpowiedzi na większość nurtujących ich pytań, które są przestawione w bardzo rzetelny i konkretny sposób, a zarazem jest do nich dodana szczypta czarnego humoru.

„Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie? Odpowiedzi na najdziwniejsze pytania o śmierć” to miejscami zabawna literatura popularnonaukowa napisana łatwym i lekkim stylem. Ilustracje są uroczo przerażające i pasują do ogólnego tonu książki. Tytuł przybliża młodym odbiorcom trudny i kłopotliwy temat oraz może być także dobrym wstępem dla młodych czytelników na obeznanie się z tematem śmierci, a także możliwością zrozumienia, co się dzieje z bliskimi zmarłymi. Polecam lekturę starszym dzieciom w wieku 10+ ze względu na temat tabu.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.