Michaś w tarapatach. Powiastka, która pomoże zrozumieć dzieci z deficytem uwagi, hiperaktywnością i/lub nadpobudliwością

Autor: Rafa Guerrero
Wydawnictwo: Lingea
Liczba stron: 48
Wiek: 4+
Moja ocena: 5/5

„Michaś w tarapatach. Powiastka, która pomoże zrozumieć dzieci z deficytem uwagi, hiperaktywnością i/lub nadpobudliwością” to pomocna książeczka o zaburzeniach neurorozwojowych u dziewcząt i chłopców.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurologicznych w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Dorośli mają tendencję do błędnej interpretacji objawów u dzieci z tym zaburzeniem. Uważamy, że są leniwe, niezdyscyplinowane, ociężałe, nieporządne i niedojrzałe, ponieważ chcą takie być, ale w rzeczywistości są to konsekwencje zaburzenia, które trzeba leczyć. Autor tej książki, Rafa Guerrero, traktuje ten temat z wielką delikatnością.

Młodzi czytelnicy poznają historię Michasia, który cierpi na zaburzenie rozwojowe tj. ADHD. Chłopiec nie potrafi usiedzieć w miejscu, przez co nieustannie popada w tarapaty. Inne dzieci mu dokuczają, a dorośli uważają, że jest niegrzeczny. Ciągle się na niego złoszczą i za karę czegoś mu zabraniają. Podczas czytania widzimy najbardziej charakterystyczne objawy i ich konsekwencje. Dzięki panu Grzegorzowi, szkolnemu pedagogowi, główny bohater, otrzymuje fachowe porady i ćwiczenia oraz bezwarunkową akceptację.

Opowiadanie o Michasiu jest skierowane nie tylko do najmłodszych, także dorośli są tutaj uświadomieni, czym jest ADHD i jakie są jego druzgocące skutki.

Na końcu książki znajdują się cenne wskazówki dla rodziców i opiekunów, opracowane przez autora.

„Michaś w tarapatach. Powiastka, która pomoże zrozumieć dzieci z deficytem uwagi, hiperaktywnością i/lub nadpobudliwością” to cenny tytuł do pracy z dzieckiem z zaburzeniem ADHD. Ta krótka historia ma jasny, prosty i zabawny język oraz zawiera elementy, które pomagają zrozumieć trudną sytuację, przez którą przechodzi bohater. Dodatkowo pozwala wydobyć na światło dzienne część wewnętrznego świata małego czytelnika. Kolorowe ilustracje przyciągają młodego czytelnika, a zabawa w spostrzegawczość sugerowana przez autora, zapewnia dodatkową rozrywkę.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.