Opowiem Ci, mamo, co robią dinozaury

Autor: Emilia Dziubak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4/5

Słowo dinozaur oznacza straszny jaszczur, choć wcale nie były one jaszczurkami. Były gadami o bardzo zróżnicowanej wielkości, ich ciało pokrywała gruba skóra, miały cztery kończyny i składały jaja. Dzieliły się na roślinożerne i mięsożerne. Poza tym wyróżniamy dinozaury gadziomiedniczne i ptasiomiedniczne, różniące się budową kości. Okazuje się, że najbliższymi żyjącymi krewnymi tych przerażających stworzeń są współczesne kury i gołębie!

„Opowiem Ci, mamo, co robią dinozaury” to podróż w czasie do epoki zauropodów, teropodów, ornitopodów, ceratopsów, stegozaurów i wielu innych.

Kudłacz jest bardzo głodny. Wyrusza w drogę po jedzenie. Podczas polowania, jaskiniowiec natrafia na nietypowe jajko. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie z niego „sadzonego”, ani jajecznicy. Jest to kapsuła do podróż w czasie. Nagle otwierają się drzwi do przerażającego, pełnego niebezpieczeństw, nieznanego świata prehistorycznych dinozaurów. Zaciekawiony Kudłacz wchodzi do kapsuły z dorodną marchwią w dłoni i przyjacielem, karaluchem, u boku.

Najpierw jajo przenosi ich do Triasu, około 225-220 milionów lat temu, potem do Jury, około 166-145 milionów lat temu. Następnie do Kredy 125-90 milionów lat temu, dalej znowu dwukrotnie do Kredy, 80-70 oraz 76-65 milionów lat temu. Na koniec przeskakuje w przyszłość – w 2020 roku pojawia się w centrum europejskiego miasta (a przypadkiem, razem z masą dinozaurów).

Bohaterowie wędrują przez poszczególne okresy w dziejach ziemi, by przekonać się, w jaki sposób zmieniał się świat i żyjące na nim stworzenia.

W książce poznajemy historie planety Ziemi, dawną mapę świata, drzewo życia wraz z dokładnymi nazwami i okresem ich istnienia. Lektura zawiera sporo informacji, lecz jest bardzo prosta w odbiorze. Poznamy różnorodność sposobu odżywiania, poruszania się i czas występowania dinozaurów. Bogactwo pojawiających się gatunków, wielość nazw oraz ciekawostek sprawia, że w czasie lektury dzieci się nie nudzą.

Nie zabrakło również atrakcji dla małych odkrywców. Najmłodsi będą mogli pomóc Kudłaczowi w poszukiwaniu właściwej drogi w labiryncie podziemnego szkieletu, czy znaleźć 7 różnić na pozornie takich samych obrazkach.

Podobnie jak inne książki z serii, opowieść o dinozaurach to solidna lektura z grubymi, kartonowym, bardzo dobrze zszytymi stronami.

„Opowiem Ci, mamo, co robią dinozaury” to fantastyczna historia, w której można poćwiczyć trudne nazwy dinozaurów, potrenować spostrzegawczość, a przede wszystkim dobrze bawić się z dzieckiem.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.