Ciekawe dlaczego. Morze jest słone i inne pytania na temat oceanów

Autor: Anita Ganeri
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Ciekawe dlaczego. Morze jest słone i inne pytania na temat oceanów” to zbiór pytań i zaskakujących odpowiedzi.

Lektura ta w interesujący sposób przedstawia życie w morzach i oceanach. Pokazuje co znajduje się tysiące metrów pod wodą oraz sposoby, w jakie ludzie badają tak niedostępne dla nich tereny.

Człowiek często używa słów: „morze” czy „ocean” mówiąc o tym samym. Natomiast morza są tylko częścią oceanu – są to wody najbliżej lądu. Największym zbiornikiem wodnym świata jest Pacyfik. Dodatkowo ziemia składa się jeszcze z pozostałych oceanów: Atlantydzkiego, Indyjskiego i Arktycznego. Pomimo różnych nazw, wszystkie łączą się i tworzą jeden wielki akwen. Ogromne głębinowe nurty wodne, płynące jak rzeki, nazywamy prądami morskimi. Płyną one szybciej niż woda dookoła nich, przemieszczając się z jednej strony świata, na drugą. Fale w morzu wznoszą się wskutek wzburzenia powierzchni przez wiatry. W zatoce Waimea na Hawajach, surferzy pływają na falach, które osiągają wysokość do 10 metrów.

W 1960 roku dwoje ludzi zeszło pod wodę na głębokość 11 kilometrów. Przez ponad 5 godzin odkrywali oni rów Mariański na Pacyfiku.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego morze jest słone? Otóż dlatego, że większość soli pochodzi ze skał, znajdujących się na brzegu morza lub z rzek, którymi płynie sól zmyta deszczem z lądu. W Indiach ludzie budują zbiorniki, w które napływa woda w trakcie przypływów. Kiedy słońce wysuszy wodę, zostaje sól, używana w kuchni.

Kilkustronicowy zeszyt posiada mnóstwo ciekawostek o zwierzętach żyjących w głębinach, w wiecznych ciemnościach. W oceanach pływają przeróżne gatunki ryb. Dowiemy się która z nich jest najmniejszą, a która największą na świecie. Poznamy drętwę, szkaradnicę, żeglarza portugalskiego, pławikonika i wiele innych. Przyjrzymy się rafie koralowców. Dowiemy się, z czego zrobiony jest piasek i jak powstają jaskinie. Oczywiście będzie też kilka słów o piratach i poszukiwaczach skarbów.

„Ciekawe dlaczego. Morze jest słone i inne pytania na temat oceanów” jest to zabawna i fascynująca lektura nie tylko dla najmłodszych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.