Tysiąc i jedna mrówka

Autor: Joanna Rzezak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4/5

Mrówki są bardzo pożyteczne — dbają o równowagę i zdrowie lasów. Ciężko pracują: znoszą do swojego domu przeróżne rzeczy, umacniają go, opiekują się jajami, larwami i poczwarkami. Te małe owady tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki podporządkowane jest interesom całej kolonii. Mrowisko zakłada samica — królowa, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W rozwiniętej społeczności, za opiekę nad jajkami i larwami, które następnie spoczywają w kokonach, odpowiadają robotnice. Mrówka posiada smukłe ciało, dużą głowę, wydłużony i wąski tułów, oraz odwłok — duży, kulisty lub jajowato wydłużony, osadzony na cienkim trzonku. Na jej głowie znajdują się czułki, które służą do dotykania i jako zmysł węchu.

„Tysiąc i jedna mrówka” to wędrówka przez leśny świat mrówek.

Na wstępie mali czytelnicy zobaczą przekrój mrowiska, które znajduje się w lesie i jest domem tysiąca mrówek. Dziecięca przygoda zaczyna się oczywiście od zobaczenia miejsca, w którym królowa składa jajeczka. Następnie ze starszymi przedstawicielkami robotnic wędrujemy po lesie w poszukiwaniu pożywienia. Poznamy też hierarchię w mrowisku, wraz z zadaniami poszczególnych osobników. Zobaczymy mrówki, które bronią swojego domu, czy inne, wychowujące kolejne pokolenia.

Na każdej ze stron mamy pokazany jakiś urywek z życia naszych bohaterek, wraz z napotkanymi przez nie stworzeniami i roślinami oraz swoistym otoczeniem.

Książka pokaże nam rośliny rosnące w lesie, zwierzęta i wiele innych leśnych elementów. Razem z mrówkami maszerujemy po mchu, paproci i grzybach. Spoglądamy na komary, konika polnego i żaby.

Muszę przyznać, że inwestowanie w książeczki obrazkowe się opłaciło. Bystre oko Adasia zwróciło uwagę na jedną mrówkę, która wyróżnia się spośród tysiąca. Na każdej dwustronicowej rozkładówce znajdziemy ciekawską bohaterkę, charakteryzującą się czerwonym obuwiem. Wyszukiwanie jej na kolejnych stronach też jest całkiem miłą zabawą.

Wędrówka tytułowych mrówek to okazja do rozwiązania wielu zagadek na temat życia leśnych mieszkańców. Książka wciąga i dostarcza mnóstwa informacji. Zdecydowanie warto wyruszyć z nią na spacer po lesie.

„Tysiąc i jedna mrówka” zawiera sporo ciekawostek i może być początkiem świetnej zabawy w poznawanie tajemnic lasu. Natura kryje wiele niespodzianek i warto je odkryć. Las to tajemnicze i ciekawe miejsce, a mały świat mrówek jest fascynujący, pełen wyzwań i przygód.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.