Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Autor: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 32
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„- Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały. – Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi. – W jakim kraju? W polskiej ziemi. – Czym ta ziemia? – Mą ojczyzną. – Czym zdobyta? – Krwią i blizną. – Czy ją kochasz? – Kocham szczerze. – A w co wierzysz? – W Polskę wierzę. – Czym ty dla niej? – Wdzięczne dziecię – Coś jej winien? – Oddać życie.” Chyba każdy Polak doskonale zna te słowa z „Katechizmu młodego Polaka” Władysława Bełzy, sprzed ponad stu lat.

„Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” to współczesny podręcznik dla młodszych i starszych o miłości do ojczyzny oraz szacunku do współobywateli. Jest to krótki zbiór rymowanych wierszyków, które nie tylko szybko zapadają w pamięć, ale również sprawiają, że przedszkolaki czy uczniowie zrozumieją czym jest flaga, hymn oraz naszą historię.

Książka w przystępny sposób uczy dzieci o naszych symbolach narodowych. Tłumaczy, co znaczy być obywatelem, po co pamiętać o historii, co w dzisiejszych czasach oznacza bycie patriotą. Nawet jeśli my, z jakiegoś powodu, nie mieszkamy w Polsce, Ojczyzna zawsze będzie mieszkać w nas. Każde pytanie z dziecięcej rymowanki jest podstawą do rozważań kim jesteśmy, co jest dla nas najważniejsze, skąd pochodzimy i jakie są nasze cele. Książeczka prezentuje spojrzenie na patriotyzm, które wymaga pracy nad sobą, otwartości na problemy najbliższego otoczenia, poczucia odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.

Dzięki tej książce, dzieci z przyjemnością i na całe życie, poznają historię niepodległości i będą małymi patriotami. Mali czytelnicy uczą się wartości bycia Polakiem i swojej narodowej tożsamości. Myślę, że ta lektura jest idealnym pretekstem do rozmów z dziećmi o Polsce, obywatelstwie i szacunku. Jest jak najbardziej zrozumiała dla młodego odbiorcy.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.