Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 152
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

Mózg to najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie oraz najważniejszy organ ludzkiego ciała.

„Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” w niezwykle zabawny i przystępny sposób wyjaśnia zawiłe procesy zachodzące w ludzkich głowach.

Lektura ta jest złożona z sześciu rozdziałów i zbiera rozmaite fakty z zakresu neurobiologii, ewolucji człowieka oraz psychologii. Dodatkowym walorem są liczne ilustracje, często pełne humoru. Niemal na każdej stronie na dzieci czeka mini komiks z zabawną puentą.

„Pierwsza myśl”

Na samym początku myślenie służyło praczłowiekowi do tego, aby mógł przetrwać. Na naszych przodków, wśród traw sawanny, czyhało mnóstwo niebezpieczeństw. Myślenie pomogło im zrobić pierwsze narzędzia. Jednym z nich był zaostrzony kamień, który służył do rozbijania orzechów i krojenia resztek mięsa. Myślenie w dużej mierze pomagało współpracować z innymi, co ułatwiało przetrwanie. Do tego trzeba było się jeszcze jakoś porozumiewać. Ludzie nie znając języka, na początku chrząkali, porykiwali, gulgotali, aż odkryli pojedyncze słowa. Język zmusza człowieka do myślenia. Chociaż ludzie wynaleźli już mnóstwo słów, wciąż potrzebne są nowe, ponieważ świat bez przerwy się zmienia. Jednak nieważne ile wyrazów znamy, zdarzają się sytuacje, w których nie wiadomo co powiedzieć.

„Narzędzie do myślenia”

Mózg to skomplikowana maszyna, ważąca półtora kilograma. Swój rozwój zawdzięcza myśleniu. Potwierdzono naukowo, że rozwiązywanie trudnych zadań ćwiczy mięśnie mózgowe. Ludzki mózg wymaga energii, którą czerpie z jedzenia. Informacje ze świata zewnętrznego zbieramy za pomocą zmysłów. Najwięcej danych dostarczają nam wzrok i słuch, nieco mniej węch, dotyk i smak. Na początku, wiadomości docierają do pamięci krótkotrwałej. Jeśli nie chcesz ich utracić, mówisz szybko przetransportować je do magazynu pamięci długotrwałej. Dzięki temu wiedzę, którą zdobyliśmy w całym naszym życiu, możemy użyć, kiedy będzie nam potrzebna. Mózg jest ekspertem w uczeniu się skomplikowanych działań.

„Ukryte myślenie”

Wiele istotnych spraw w Twoim życiu dzieje się bez udziału świadomości. Możesz sobie myśleć ile chcesz, wytężyć umysł, ale i tak na wiele rzeczy kompletnie nie masz wpływu. Twój mózg decyduje za Ciebie. Jeśli chodzi o naprawdę ważne sprawy, nie pyta Cię o zdanie. Gdy jedziesz samochodem czy płyniesz statkiem, wiesz, że się poruszasz. Twój mózg jest tego jednak nieświadomy, dlatego dochodzi do wniosku, że coś tu nie gra. Skoro obraz skacze Ci przed oczami, mimo że siedzisz i się nie ruszasz, to chyba zatrułeś się jedzeniem. Wtedy Twój mózg postanawia pozbyć się tej trucizny z żołądka. W mózgu człowieka znajduje się około 100 miliardów neuronów. Oznacza to, że w Twojej głowie jest mnóstwo miejsca na nową wiedzę i umiejętności.

„Kłopoty z myśleniem”

Myślenie to skomplikowana robota. Nieświadome wykonywanie czynności bardzo ułatwia życie. Nawyki są pomocne, ale mogą być też niebezpieczne. Kiedy powtarzamy tę samą czynność, stajemy się nieuważni. Nawyki trudno zmienić. Są jednak też i takie, które nazywamy przekonaniami, a te czasem ułatwiają nam życie. Mają to do siebie, że jak już sobie je wyrobimy, to lubimy się ich trzymać. Jednak zmiany przekonań i nawyków są konieczne. Bez nich nie moglibyśmy się rozwijać. Nasze przekonania o nas samych, mogą wpłynąć na całe nasze życie.

„Granice myślenia”

Nasz mozg ciągle udowadnia, że jest naprawdę niezwykły. Potrafi wymyślić sobie rzeczy, których nie ma, wyobrazić co by było, gdyby przenieść nas w przyszłość albo w przeszłość. Nasze ciało odbiera informacje z otoczenia za pomocą narządów zmysłów i tworzy obraz świata. Za tempo, w jakim zmienia się nasza rzeczywistość, odpowiadają procesy myślowe. Ludzki mózg jest ustawiony na specyficzną szybkość, własny zegar biologiczny, co powoduje, że postrzeganie czasu jest subiektywne.

„Sztuczne myślenie”

Nasz mózg osiągnął już taki poziom doskonałości, że sam wpadł na to, że nie jest doskonały. Postanowił stworzyć sztuczną inteligencję. Ludzie poszukują sposobów, by robić wszystko łatwiej lub by zmniejszyć ilość wymaganego od nich wysiłku. W tym celu wymyślają różne maszyny i wynalazki. Systemy komputerowe mogą być od nas milion razy szybsze w gromadzeniu danych i potrafią zapamiętywać miliony razy więcej informacji. Udzielają różnych porad, znajdują najlepszą drogę do celu, kupują i sprzedają akcje na giełdzie, załatwiają telefonicznie różne sprawy w banku i urzędzie, wyszukują informacje, których właśnie potrzebujesz czy kierują pracą maszyn.

„Mozg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” to wybitna książka, która zainteresuje wszystkich czytelników żądnych poznania problematyki myślenia, świadomości i działania mózgu. Tematy omówione są w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego. Co więcej, czytelnik nabiera ochoty na dalsze ich zagłębianie.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.