Ziemia do Jadzi

Autor: Maciek Blaźniak
Wydawnictwo: Mamania
Liczba stron: 40
Wiek: 3+
Moja Ocena: 3+/5

Większość dzieci ma spore problemy ze sprzątaniem. Niestety, po absorbującej zabawie, maluchy nie mają już ani siły, ani ochoty na schowanie zabawek na swoje miejsce. Co więcej, nawet jeśli już dojdzie to tego, że dziecko pojawi w swoim pokoju i zaczyna sprzątać, to już po chwili bawi się rzeczami, które znajdzie w bałaganie. Nagle robi się z tego bardzo absorbująca zabawa i trawa stosunkowo długo. W tym całym bałaganie łatwo odnaleźć zabawkę, której się szukało albo nadać grze zupełnie inny wymiar. Sprzątanie pokoju to bardzo ważna nauka dla dziecka, która będzie miała potem wpływ na całego jego życie.

„Ziemia do Jadzi” opowieść o dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

Już na wstępie widać, że główna bohaterka jest dziewczynką, która nie bawi się lalkami, ale jest fascynatką kosmosu. Podczas gdy mama przygotowuje posiłek w kuchni, Jadzia kreuje Układ Słoneczny za pomocą jabłka, keczupu i kolorowych kuleczek. Jej pokój odbiega od wyglądu pokoju przeciętnej dziewczynki. Doskonale widać, że przestrzeń pozaziemska jest jej pasją.

Jadzia ma jechać do planetarium, ale najpierw czeka ją wyzwanie na miarę podboju kosmosu – musi posprzątać w pokoju. W obliczu bałaganu sama czuje się jak członek misji ratunkowej. Sprzątając, buduje rakietę kosmiczną używając kartonu, o napędzie z suszarki. Porozrzucane po podłodze przedmioty stają się elementami jej statku. Każdy ziemski przedmiot może się przydać, aby stworzyć rakietę. Gra komputerowa staje się systemem nawigacyjnym, słuchawki pełnią rolę radiokomunikatora, pilot od telewizora będzie autopilotem, garnek idealnie nada się jako hełm ciśnieniowy, zaś kluczyki od samochodu uruchomią układ zasłonowy.

Na misję w podróż, rudowłosa dziewczynka zabiera swojego psa Pluta, który będzie jej nawigatorem. Wspólnie lecą na misję ratunkową dinozaura Mirka. Pierwszym postojem będzie lądowanie na księżycu, a kolejnym na czerwonej planecie Mars. Misja zakończona sukcesem. Zguba Mitek odnaleziony. Podczas brawurowej misji ratunkowej, dziewczynka wyczuwa przyjemny zapach dochodzący z kuchni. Mama smaży naleśniki. Zatem kosmonauci odpalają napęd nadświetlny i powracają na Ziemię. Pech chciał, że wskaźnik poziomu paliwa pokazuje zero, ale jednak wypicie soku ze szklanki napełniło bak do pełna. Sytuacja opanowana, wszystkie wskaźniki w normie, teraz bez przeszkód można lądować na Ziemi. Kosmonautka wraca z odnalezionym przyjacielem.

W pokoju panuje porządek, zatem cała rodzina rusza do planetarium.

„Ziemia do Jadzi” pokazuje, że nawet codzienność czy rutynowe czynności mogą starać się dobrą zabawą. Jest to obrazkowa książka, która prezentuje potęgę wyobraźni dziecka. Pomagajmy naszych najmłodszym rozwijać pomysłowość i inwencję twórczą. Jak widać, na przykładzie Jadzi, drogie zabawki można zastąpić otaczającymi nas przedmiotami i poczekać, aż dziecko zacznie wymyślać swoje własne zabawy.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.