Autor: Jan Bajtlik
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 72
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5
„Nić Ariadny. Mity i labirynty” to pełna, barwna i niesamowicie wciągającą opowieść o starożytnym świecie.
Jest to wielkoformatowy album, w którym efektownie narysowane labirynty wprowadzają czytelników w świat greckich mitów sprzed tysięcy lat. Konstrukcja książki jest spójna, dzięki czemu na różne sposoby można poznać przedstawione w niej treści.
Wspaniałe labirynty zaznaczają wyraźnie początek i koniec, a to właśnie my musimy odszukać właściwy kierunek i podążyć do wyjścia. Palcem po stronach książki, odnajdujemy drogę w gąszczu ścieżek wśród bogów i herosów. Książka w prosty i zrozumiały sposób przedstawia losy Tyfona, Prometeusza, Herkulesa, Edypa. Natkniemy się syzyfową pracę. Zobaczymy jak wyglądała walka pod Troją. Przeżyjemy kolejne etapy tułaczki Odysa. Zwiedzimy greckie miasto, zobaczymy olimpiadę i wiele innych.
Każda strona odsyła do objaśnień znajdujących się na końcu książki. Będziemy uczestniczyć w ważnych wydarzeniach historycznych i mitologicznych. Poznamy losy konkretnych postaci i dowiemy się, czym dokładnie były greckie stworzenia wyzierające z lektury.
Nić Ariadny oznacza wskazówkę przy rozwiązywaniu trudnej sprawy. Przyznam się, że właśnie labirynt Minotaura najbardziej zaciekawił Adasia. Jestem pełna podziwu, że czterolatek tak chłonie wiedzę na temat starożytnej Grecji. Z zaciekawieniem słucha o stworzeniach i niezwykłych wydarzeniach związanych z Mitologią Grecką.
Niezwykłe historie pobudzają wyobraźnię Adasia jak choćby wspomniany wyżej labirynt Minotaura. Ów stwór był bowiem potworem, który miał ciało człowieka i głowę byka. Narodził się ze związku żony Minosa i wielkiego, białego byka, którego król Krety miał złożyć w ofierze Posejdonowi. Gdy tego nie uczynił, bóg mórz okrutnie się zemścił, przez co narodził się potwór Minotaur. Chcąc odizolować stwora od ludzi, Minos poprosił wielkiego wynalazcę Dedala o wybudowanie Labiryntu. Był to wielki gmach mający tylko jedno wejście. Wielu Ateńczyków zginęło w Labiryncie, będąc ofiarą dla potwora. Z kolejną grupą nieszczęśników przypłynął na Kretę dzielny Tezeusz. Zakochała się w nim Ariadna, córka króla. Kiedy Tezeusz wchodził do Labiryntu Minotaura, zawiązał u wejścia koniec nici, podarowanej mu przez księżniczkę. Potem rozwijał kłębek, idąc tak długo, aż spotkał Minotaura i zaczął z nim ciężką walkę. W końcu Tezeusz pokonał bestię, a dzięki nici wyszedł szczęśliwie z Labiryntu. Zwycięski bohater powracał do Aten wraz z Ariadną. Z tego mitu pochodzi właśnie popularny związek frazeologiczny – Nić Ariadny.
„Nić Ariadny. Mity i labirynty” rozbudzą w dzieciach pasję do poznawania i odkrywania wybranych wątków najsłynniejszych mitów greckich.

[…] „Mity greckie dla dzieci w obrazkach”, „Atlas zjaw i potworów z całego świata”, „Nić Ariadny. Mity i labirynty”, „Atlas mitów”, „Atlas mitologii świata” i „Mali bogowie”. Porównuje, czyta i […]
PolubieniePolubienie