Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice

Autor: Sheddad Kaid-Salah Ferron
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 45
Wiek: 8+
Moja ocena: 5/5

„Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice” to niezwykle bogata w informacje książka, wprowadzająca młodych czytelników w naukę rozumienia naszej rzeczywistości.

Publikacja rozpoczyna się od Newtona i jego praw, a następnie posuwa się naprzód do koncepcji kwantów Plancka, odkrycia fotonu, cząstek subatomowych i antycząstek, molekuł, zasad nieoznaczoności, splątań kwantowych, prac Marii Curie, efektu tunelowego, Modelu Standardowego, a kończąc na zweryfikowaniu bozonu Higgsa.

Młodzi czytelnicy będą śledzić przegląd historii i najnowszych osiągnięć w rozwoju wiedzy o fizyce kwantowej (w tym kwantową oś czasu) przy użyciu wielu diagramów i ilustracji.

Ta przystępna i edukacyjna lektura zawiera kluczowe koncepcje oraz idee zrozumiałe dla dzieci w wieku podstawowym, jak i gimnazjalnym. Ilustracje mają wspaniały klimat retro, który doskonale uzupełnia informacje (nie konkuruje z nimi). Informacje są solidne i przedstawione w przystępny, nieprzytłaczający sposób. Grafika jest urocza i użyteczna, a projekt książki, jako całość, jest bogaty i naprawdę dobrze zorganizowany.

„Kwarki, fotony i jajko na twardo czyli Fizyka kwantowa i jej tajemnice” to tytuł dla dzieci lubiących zagłębić się w naukę przedmiotów ścisłych. Dzięki łatwemu językowi młody odbiorca lepiej zrozumie o co chodzi z tą „całą fizyką”. Na końcu autor wymienił kilka nadchodzących, przyszłościowych gadżetów technologicznych, które być może wkrótce pojawią się w otaczającym nas świecie. Czy nie fajnie byłoby podróżować z przewodnikiem w okularach z wbudowanym ekranem lub elastycznym telefonem komórkowym? Jestem ciekawa Waszej opinii.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.