Wielka księga ciemności

Autor: Helena Harastova
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Wielka księga ciemności” to przewodnik po nocnym świecie dla ciekawskich czytelników.

W książce znajduje się 5 rozkładanych, dwustronnych plansz, na których mamy wiele ciekawostek.

Na początku dowiemy się, czym jest ciemność i dlaczego zapada.

Kiedy większość z nas smacznie chrapie, las nigdy nie śpi. Poznamy nocnych bohaterów, których życie zaczyna się po zmroku. Zobaczymy, jak szybko rośliny rosną w ciemności, czy w jaki sposób oddychają.

Mroczne głębiny oceanu również tętnią życiem. Pomimo, że na dnie oceanu panuje wieczna ciemność i jest zimno, wcale nie przeszkadza to podwodnym stworzeniom do aktywnego życia.

W kolejnym rozdziale poszerzymy wiedzę o miejscu nieustannie tętniącym życiem – międzynarodowym lotnisku – gdzie pracownicy mają pełne ręce roboty. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj wieża kontroli lotów, bez której samoloty nie mogłyby bezpiecznie lądować, ani startować. Dyspozytorzy kierują całym ruchem na pasach startowych. Wiedzą, które drogi i części są zajęte, oraz o której godzinie odbywają się kolejne loty.

Na kolejnych stronach książka przekaże nam sporą dawkę informacji o mieście i wsi nocą. Chociaż ruch uliczny ustaje, a chodniki pustoszeją, są miejsca, gdzie godzinami ciągle coś się dzieje, na przykład: szpitale, restauracje, hotele, czy redakcje gazet. Natomiast we wsiach, nocą do pracy zabierają się piekarze, aby ludzie mogli podczas śniadania zajadać się pysznym pieczywem.

Na samym końcu mamy krótkie kompendium wiedzy na temat księżyca i jego faz.

Uwielbiam książki, które mogą nas nie tylko zainteresować, ale i zabłysnąć. Dosłownie, ponieważ okładka publikacji świeci w ciemności. Wystarczy naświetlić na chwilę widniejące na przedzie wieżowce, bądź księżyc z tyłu, aby zaobserwować, jak z normalnej książki, przeradza się ona w coś wyjątkowego.

„Wielka księga ciemności” udowadnia dzieciom, że nocą świat tętni życiem, mimo że my tego często nie dostrzegamy. W ciemności dzieją się niesamowite rzeczy, które na pewno zadziwią małych czytelników. Jeśli macie w domu dziecko, które obawia się zapadającej nocy, być może lektura pomoże mu w oswojeniu się z ciemnością, ale i zapewni dużą dawkę solidnej wiedzy.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.