Łajka, kosmiczny pies

Autor: Kim Crabeels
Wydawnictwo: Edgard
Liczba stron: 32
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4/5

„Łajka, kosmiczny pies” to galaktyczna książka ze specjalnym połączeniem niezwykłej opowieści o przyjaźni oraz ekscytującej kolekcji wyjątkowych ciekawostek.

Łajka zabierze nas w kosmos, w podróż pełną międzygalaktycznych faktów. Wraz z nią, młodzi czytelnicy poszybują daleko przez wszechświat, zanurzą się w krainie gwiazd, planet i astronautów.

Jako prawdziwy bohater, Łajka jest pierwszym psem, który udał się w kosmos. Jednak zanim został wystrzelony poza atmosferę ziemską, był zwykłym bezdomnym pieskiem, a właściwie suczką. Tytułowa bohaterka wraz ze swoimi współlokatorami, Muszką i Albiną, zostały wybrane przez badacza przestrzeni kosmicznej do eksperymentu. Kosmopieski uczyły się 3 lata w szkole dla kosmonautów: jak prawidłowo i porządnie jeść oraz nie siusiać do kombinezonu. Łajka jako jedyna przestrzegała regulaminu szkoły i tym samym w nagrodę otrzymała kosmopsi dyplom i bilet w jedną stronę.

3 listopada 1957 pierwsza istota została wystrzelona na orbitę okołoziemską. W Sputniku 2 pies otrzymał tlen i płynne pożywienie. Zaraz po wystrzeleniu Rosjanie ogłosili, że nie wróci na Ziemię. Ponadto twierdzili, że Łajka jako ostatnie pożywienie otrzyma ciastko ze śmiertelną trucizną, która bezboleśnie zakończy jej życie. Ten plan jednak nie zadziałał. Przyczyną śmierci psa były stres i przegrzanie. Ostatecznie Sputnik 2 z Łajką na pokładzie spłonął w atmosferze 14 kwietnia 1958 roku, po 2570 okrążeniach Ziemi.

W książce została opisana prawdziwa historia Łajki. Jednak kosmosunia na takie zakończenie nie zasłużyła. Pocieszył mnie fakt, że dziecko nie jest biernym obserwatorem tragicznych losów psa, gdyż może wybrać trzy alternatywne zakończenia jej historii. Tym samym nie jest to aż tak dramatyczna książka na, jaką się zapowiadała.

„Łajka kosmiczny pies” to ważna i intrygująca publikacja, pokazująca czym są przyjaźń i odpowiedzialność. Ponadto porusza temat złego traktowania zwierząt i wykorzystywania ich w eksperymentach. Myślę, że spełni się w odbiorze dla nieco starszych dzieci, obowiązkowo dla miłośników pięknych książek.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.