Niezwykłe przygody latającej myszy

Autor: Torben Kuhlmann
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 80
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Niezwykłe przygody latającej myszy” to nostalgiczna historia Torbena Kuhlmanna, tym razem o kreatywnym gryzoniu, który nie zatrzyma się przed niczym, by dostać się do Ameryki.

Sympatyczny, mały bohater, mieszka w Hamburgu i jest niezwykle ciekawy świata. Lubi zaszywać się na długie miesiące w mrocznych bibliotekach i w tajemnicy przed wszystkimi zaczytywać się w książkach napisanych przez ludzi.

Pewnego dnia dociekliwa myszka odkryła, że ze świata wokół niego zniknęły wszystkie inne gryzonie. W tak dużym mieście, w którym kiedyś wszystkie zakątki wypełnione były licznymi myszami, nagle znacznie ucichło.

Bohater ostrożnie przemierza alejki miasta w poszukiwaniu swoich przyjaciół. Okazuje się, że wszystkie myszy zniknęły; wypędzone przez koty, ptaki i przede wszystkim – przez ludzi. Wyruszyły tak szybko, że musiały zostawić swoje rzeczy za sobą.

Zdeterminowany bohater domyśla się, że pewnie popłynęły statkiem do Ameryki. Zwierzątko ruszyło w drogę do portu, ale nie spodziewało się, że doki są strzeżone przez wygłodniałe koty. Desperacko szukając sposobu, aby dostać się na pokład statku, odkrywa dziwne, latające stworzenia – nietoperze. Zainspirowana ich wyglądem mysz zaczęła budować swoją maszynę, która poniesie ją przez ocean. Wiele jej nieudanych prób budowy i latania wynalazkiem świadczą o jej silnej determinacji i inżynierii.

Wreszcie małe zwierzątko stworzyło model samolotu, który uniósł je wysoko nad budynkami. Udaje mu się przelecieć nad Oceanem Atlantyckim do Ameryki, gdzie zostaje uznany za bohatera przez tamtejszą mysią populację, a jego dokonanie staje się inspiracją dla innych. Na końcu książki autor wiąże prawdę (o Charlesie Lindbergh) z fikcyjną opowieścią. Przedstawia krótką historię lotu, która jest świetnym sposobem na podekscytowanie dzieci historycznym tematem.

„Niezwykłe przygody latającej myszy” to książka, w której przedstawione są bardzo ważne wzorce dla naszych dzieci. Są nimi choćby determinacja małej myszki, czy jej podejście do porażek, stanowiące istotne lekcje na przyszłość. Przygody dzielnego bohatera-lotnika udowadniają, jak ważne jest dążenie do spełnienia marzeń, bez względu na to, jak bardzo irracjonalne mogłyby się one wydawać. Jest to opowieść o odwadze i uporze, o tym, żeby nie poddawać się mimo przeciwności losu. Ta historia to wspaniały dowód dla dzieci na to, że nie warto zrażać się niepowodzeniem, gdy nie wszystko idzie tak, jak początkowo zakładaliśmy i jak byśmy chcieli. Samozaparcie, wiara w siebie i stanowczość przyczynią się do planowego sukcesu, o czym trzeba pamiętać.

Warto wspomnieć też o wyglądzie książki. Przedstawione ilustracje mają formę przepełnionych detalami wycinków z gazet, pocztówek, znaczków, szkiców, co daje jej niepowtarzalny klimat. Jednym słowem – gratka dla oka. Styl wizualny idealnie pasuje do moich upodobań do książek w stylu vintage. Sama okładka w twardej oprawie jest zaprojektowana tak, aby wyglądała, jak stara książka, odkryta z przeszłości. Zdecydowanie polecamy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.