Owady w komiksie. Tom 1

Autor: Christophe Cazenove
Wydawnictwo: Scream Comics
Liczba stron: 48
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5

„Owady w komiksie. Tom 1” to kolorowa publikacja przyglądająca się światu insektów.

Owady są wszędzie! Żyją w najgorętszych i najzimniejszych obszarach ziemi, pod wodą, na wodzie, w powietrzu, pod ziemią, w morzu i nawet w naszych domach. Budowa owada jest całkiem prosta. Posiada on głowę, tułów, odwłok, sześć odnóży, 2-4 skrzydła i czułki.

Komiks składa się z jedno lub dwustronicowej rozkładówki, przedstawiając humorystyczne historyjki, które poświęcone są odrębnym zagadnieniom. Są na nich króciutkie opisy związane z życiem danego gatunku owadów, które dotyczą m.in. ich wyglądu, natury, czy też zwyczajów.

Młody czytelnik dowie się, jak owady się porozumiewają, czym się żywią, gdzie składają jaja, czy też jak wygląda ich codzienność w kontekście kontaktu z ludźmi.

Na kolejnych stronach dziecko odkrywa zdumiewający świat rekordów tych małych stworzeń. Dowie się, że niektóre ważki latają z prędkością 60 km/h, motyl rusałka osetnik może przebyć odległość nawet do 6400 km, patyczak gigant mierzy 55cm, a termity budują kopce o wysokości 13m i średnicy 30m!

W dalszej części zagłębimy się w sposób, w jaki owady wydają dźwięki. Okazuje się, że świat robali nie jest światem milczącym, wiele insektów wydaje dźwięki, pocierając skrzydełkami, jak choćby świerszcz. Pluskwiak pociera włochatym odnóżami boki głowy, ćma trupia główka wydaje głos za pomocą swojej krótkiej trąbki, termity uderzają głowami o ścianę termitiery, a komary wykonują skrzydłami 600 uderzeń na sekundę, by wytworzyć to „bzzz”, które tak lubimy.

W odróżnieniu od krwi człowieka ta u owadów nie rozprowadza tlenu, a jedynie pokarm i odpady. Poza tym jest w różnych kolorach. U niektórych mrówek jest biała, u patyczaków różowa, u chrząszcza krwawonosego czerwona, a u pasikonika pomarańczowa.

Wraz z dziećmi poznamy prawdziwe i fałszywe gąsienice, przykład symbiozy w naturze, taniec pszczół, muchę nioskę składającą jajka czy wojnę mrówek. Najmłodsi prześledzą cykl życia jednodniowej jętki, krótkie życie pszczoły, nocnego świetlika, metamorfozę gąsienicy, losy słynnego żuka skarabeusza, czy przyjrzą się świerszczom w miejskim metrze.

„Owady w komiksie. Tom 1” przedstawiony jest w bajkowym klimacie, a jego przezabawne sceny, ciekawy scenariusz i piękne ilustracje – edukują, bawią, intrygują i porywają młodego czytelnika w świat owadów. Jest to bezcenna lekcja przyrody i biologii, którą dzieci będą zachwycone i oczarowane, a ich rodzice zadowoleni z faktu, że lektura ta łączy sobą przyjemne z pożytecznym. Całość dopełnia humorystyczna oprawa graficzna, która idealnie oddaje komiczny akcent, cieszy oko i gwarantuje, że mały czytelnik nie będzie umieć oderwać się od lektury. Powiem Wam, że śmiechu mieliśmy na tyle sporo, że całą książkę pochłonęliśmy z Adasiem na jednym posiedzeniu! Polecamy gorąco.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.