Masz tę moc!

Autor: Agnieszka Frączek
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 40
Wiek: 3+
Moja Ocena: 4+/5

„Masz tę moc!” to wspaniała inicjatywa od Wydawnictwa Olesiejuk. Książeczka ma za zadanie pomóc czytelnikom zrozumieć czym jest epidemia koronawirusa i jak się go wystrzegać.

Koronawirus to temat, o którym słyszała większość dzieci, dlatego nie wolno go unikać i bagatelizować. Nam dorosłym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Koronawirus również i dla najmłodszych jest nowym i nieznanym tematem. Dzieci na pewno poczuły, że ostatnio coś się w ich życiu zmieniło. Sytuacja związana z epidemią wirusa dotyka nas wszystkich. Dzieci, tak samo, jak osoby dorosłe, doświadczają zmian zachodzących w dotychczasowej codzienności: przestają uczęszczać do szkoły i przedszkola, nie wolno im odwiedzać ukochanych dziadków, nie mogą wychodzić na podwórko ani bawić się z przyjaciółmi. Zmiany te są dla nich trudne i nie do końca zrozumiałe. Towarzyszy im niepokój o siebie i bliskich.

Koronawirus, znany także pod hasłem COVID-19, to groźny złoczyńca, który zaatakował cały świat. Ten niewidziany gołym okiem wirus, ma kształt zbliżony do kulistego. Swoją nazwę zawdzięcza otoczce białkowej z wypustkami, która kształtem przypomina koronę. Wirus dostaje się do organizmu przez nos, usta lub oczy, a następnie łączy się z komórkami w drogach oddechowych. Wizerunek koronawirusa nie wywołuje strachu, a twórcy pomagają nam oswoić się z coraz częstszym widokiem lekarzy, czy pracowników w kombinezonach ochronnych.

Jest to publikacja dla wszystkich, którzy chcieliby w jasny i spokojny sposób wytłumaczyć dzieciom co się obecnie dzieje, dlaczego nie można wychodzić na plac zabaw i po co tak często myjemy ręce. Twórcy książki tłumaczą, czym są wirusy i jak można się nimi zarazić. Pokazują też, jak ważna jest dbałość o higienę oraz ograniczenie bezpośrednich kontaktów z osobami starszymi – nawet własnymi dziadkami.

Nad publikacją pracowali razem: lekarze, psychologowie, redaktorzy, specjaliści od grafiki i ilustracji. Wszystkim zależało, aby lektura poszła w świat i mogła trafić do każdej osoby, która jej potrzebuje. Honorarium autorskie, jak również zysk wydawnictwa ze sprzedaży tej książki zostaną przekazane na zakup przyłbic dla medyków. Uważam, że wydanie 7,00 zł na zakup tego tytułu to nie jest duży koszt, jednak każdy ma inną sytuację finansową i dlatego powstała także bezpłatna kopia tej książki do pobrania pod tym adresem: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

„Masz tę moc!” napisana jest w sposób przystępny, odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Krótkie, proste zdania uzupełniają duże, kolorowe ilustracje. Publikacja pomoże nam oswoić trudne kwestie i zainicjować rozmowę z dzieckiem. Ten aspekt psychologiczny jest bardzo ważny, bo wiele maluchów odczuwa obecnie lęk. Szczerze zachęcam do zapoznania się z tą pozycją wszystkich, którzy potrzebują wytłumaczyć dzieciom czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.