Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki

Autor: Christiane Dorion
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 72
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki” to interesująca propozycja książkowa, która zabierze czytelników w niezwykłą podróż do świata zwierząt i nauki.

Często naukowcy próbują rozwiązać jakiś problem lub wynaleźć nowe narzędzie i zdają sobie sprawę, że zwierzęta już je wymyśliły. Te istoty są tak świetnie przystosowane do warunków, w których żyją, że ludzie często im czegoś zazdroszczą. Dlatego też podpatrują i badają zwierzęta, a potem starają się odwzorować ich niesamowite umiejętności czy cechy.

Wymyśliliśmy rozwiązywania wielu problemów, nauczyliśmy się jak tworzyć niewiarygodne materiały i poznaliśmy sposoby szybkiego poruszania się. Ale czasami, gdy wynalazca utknie, “zagląda” do królestwa zwierząt, aby sprawdzić, czy jego problem nie został już rozwiązany.

W tej książce czytelnicy poznają zwierzęcych wynalazców, którzy podzielili się z ludźmi swoimi supermocami do tworzenia niesamowitych rzeczy. Ponad 30 różnych gatunków przedstawia to, w czym dana umiejętność może pomóc ludzkości. Rekiny zainspirowały nowoczesne stroje kąpielowe, a koniki morskie nauczyły nas budowania lepszych i mocniejszych maszyn. Bobry zainspirowały ludzi ochroną przed powodzią, a ważki stały się wzorem do stworzenia dronów. Żaba drzewna dzięki wyjątkowej konstrukcji podeszew stóp przyczyniła się do powstania opon lepiej trzymających się mokrej powierzchni. Ślimak wynalazł dom, w którym nawet na gorącej pustyni panuje chłód. Szarańcza pomogła nam zbudować bezpieczniejsze samochody. Termity przyczyniły się do chłodzenia domów, a chrząszcz z pustyni Namib do czerpania wody z powietrza. To tylko kilka przykładów z udziałem zwierzęcych bohaterów i zapewniam Was, jest ich znacznie więcej do poznania.

„Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki” to lektura, która odsłania fascynujące królestwo zwierząt i sposób, w jaki zainspirowało ono ludzkie wynalazki. Według mnie jest to świetna książka dla dzieci, pokazująca jak ludzie korzystają z innowatorów świata fauny w życiu codziennym. Obserwacja przyrody pozwala człowiekowi na tworzenie coraz lepszych rzeczy, minimalizujących zużycie energii i śmieci. Część ludzkiej inwencji jest wątkiem poruszanym w całej książce, ale tak naprawdę nie stawia ona w centrum ludzkiej pomysłowości. Raczej skupiono się tu na blasku i nieodłącznym charakterze natury. Jest to wspaniała, poruszająca książka o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować i doskonała lekcja dla ludzi! Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.