Zwierzęta w godłach

Autor: Przemysław Barszcz
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 168
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Zwierzęta w godłach” to książka, która zabiera czytelnika w podróż przez kontynenty, morza, oceany… jest pełna ciekawostek geograficznych, historycznych, zoologicznych, jak również mitów, legend i podań…

Zwierzęta nierzadko budziły w ludziach podziw. Wielkie znaczenie odgrywają zwłaszcza w heraldyce, pobocznej nauce historycznej zajmującą się herbami, czyli symbolami rodów, miejscowości lub państw. Heraldyka jest dowodem na to, jak ogromny wpływ na kulturę ma świat przyrody. Legendy i przesądy związane ze zwierzętami są nadal żywe i oddziałują na wyobraźnię.

Najczęściej na herbach widnieją więc zwierzęta kojarzone z siłą, drapieżnością, ale także z przebiegłością i zwinnością. Każde z nich ma własną, fascynującą opowieść, związaną z dziejami i kulturą danego kraju. Co ciekawe duże znaczenie miały także barwy zwierząt heraldycznych umieszczonych na herbach.

Czytelnik na wstępie zostaje zapoznany z położeniem i krótką historią danego państwa. Zaraz potem czyta opowieść o jego godle, a dokładnie dlaczego umieszczono w nim właśnie to, a nie inne zwierzę.

Książka zawiera 32 godła oraz mnóstwo ciekawostek, dotyczących związanych z nimi państw. Tuż obok każdego herbu znajduje się metryczka dotycząca kraju, jego stolicy, powierzchni, liczby mieszkańców i języka oraz krótka charakterystyka zwierzęcia w godle. Widzimy też rysunek z charakterystycznymi symbolami.

Na końcu zamieszane są puste pola, po by dziecko mogło puścić wodze fantazji i stworzyć własny herb, lub odrysować znak swojej gminy. Lektura została także wyposażona w indeks zwierząt oraz mapę świata, która pomoże zlokalizować mniej popularne cele podróży.

„Zwierzęta w godłach” to jedna z tych lektur, które nie tylko będą zdobić półkę w domowej bibliotece, ale też w odpowiednim momencie będą kartkowane strona po stronie. Tak jak w przypadku „Flaga na maszt”, nadejdzie odpowiedni moment, kiedy Adaś zagłębi się w jej tematykę i poszerzy swoją wiedzę. Na tę chwilę obie pozycje będą spoglądać na niego z naszego regału.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.