Wiktor

Autor: Maes Jacques
Wydawnictwo: Format AB
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Wiktor” książka z obrazkami o empatii – bardzo wyjątkowym i odważnym temacie.

Historia przedstawia myśliwego, który marzył o trofeum w postaci skóry geparda. Gdy mu się to udało, dumny, zachwycał się swoją zdobyczą.

Pewnej nocy myśliwy śni, że sam jest gepardem na sawannie i odwiedzają go przyjaciele zabitego, pełni tęsknoty i smutku. Narasta w nim poczucie winy.

Tytułowy bohater z upolowanej skóry szyje sobie kombinezon przypominający żywego zwierzaka. Przebrany za geparda Wiktor, przyłącza do stada i po raz pierwszy w swoim życiu doświadcza prawdziwej troski, przyjaźni oraz poczucia wspólnoty. Wśród zwierząt, mimo że trochę odstaje od grupy, czuje się akceptowany oraz poznaje, czym jest siła przyjaźni.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Kiedy jeden z gepardów odkrywa, że jest to tylko przebranie… warto doczytać samemu i przedyskutować książkę z dzieckiem.

„Wiktor” to publikacja z oszałamiającą grafiką pokazująca emocjonalną podróż u boku tytułowego bohatera, a przede wszystkim poruszająca temat łowiectwa. Śledząc tekst, dzieci rozumieją, że zabijanie zwierząt jest złe, ale nie wszyscy są pewni, jaka jest różnica między powodami, dla których tak się dzieje. Polowanie dla sportu jest po prostu niewłaściwe, a ta książka stanowi platformę do dyskusji na ten temat. Uważam, że lektura daje wiele możliwość rozmowy z dzieckiem o zabijaniu dla przyjemności, o granicach posiadania pasji i o tym, czy każde marzenie powinno zostać zrealizowane. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.