Woda

Autor: Anna Skowrońska
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Woda” to książka wydana nakładem wydawnictwa Muchomor, która w przystępny i fascynujący sposób – pomimo naukowego charakteru – napisana jest lekkim i przyswajalnym dla młodych czytelników językiem.

H2O to nieustanna wędrówka postaci wody, od parowania, przez skraplanie chmur, po opady, co jest jednym z elementów tworzących klimat. Każda kropla deszczu, jezioro, podziemna rzeka czy lodowiec są częścią globalnego źródła wody.

Wszystko, co żyje na Ziemi, jest zależne od wody. Bez niej nie byłoby życia. Źródło to jest jednak zagrożone przez coraz większą ludzką populację i jej rosnące wymagania dotyczące życia.

Patrząc na mapę świata, dostrzega się, że woda zajmuje więcej miejsca niż lądy. Dlatego nasza planeta na zdjęciach z kosmosu na błękitny kolor. 96.5% całej wody znajduje się w morzach i oceanach, 1.7% w lodowcach i wiecznym śniegu, 1.7% wodach podziemnych. Natomiast reszta, zaledwie 0.1%, w jeziorach, rzekach, strumieniach i kałużach, w organizmach żywych oraz powietrzu (chmury i postać pary wodnej).

Autorka zaczyna książkę od przedstawienia czytelnikom ile wody znajduje się w poszczególnych produktach, istotach żywych, czy ile potrzeba tejże cieczy do produkcji każdego towaru, nawet tego suchego. Opisuje właściwości i stany wody, a następnie przechodzi do jej roli w przyrodzie. Przedstawia zależność życia na Ziemi od H2O. Opisuje rolę i znaczenie oceanów, lodu i lądolodu.

Razem z dziećmi przeczytamy o wpływie mórz i oceanów na klimat. Przyjrzymy się przypływom i odpływom oraz różnym zjawiskom związanym z wodą. Dowiemy się, jak z pomocą wody można wyprodukować prąd oraz jak wygląda lodowa pustynia. Przeczytamy jak woda powstała na naszej planecie i co można znaleźć na dnie rowu mariańskiego. Zobaczymy, jak ludzie wykorzystywali kiedyś wodę do podróży i transportu towarów. Przekonamy się też, jak od lat ją zaśmiecamy i zatruwamy.

Ten obszerny tytuł zawiera całą masę interesujących faktów i ciekawostek, które odpowiedzą na wiele pytań kłębiących się w głowach ciekawych świata czytelników. Na stronach pojawiają się znane, światowe nazwiska: Aleksandra Doby, słynnego reżysera Jamesa Camerona, czy Boyana Slat.

Lektura jest bardzo przystępna i interesująca. Z każdą przewróconą kartką coraz ciężej oderwać się od tekstu. Uwielbiamy otaczać się w książkach popularnonaukowych, są one u nas często czytane na głos, a następnie omawiane.

„Woda” Anny Skowrońskiej porusza ważne, społeczne zagadnienia, które zainteresują wielu odbiorców. Pozycja bez wątpienia odgrywa swoją edukacyjną rolę, a przystępne omówienie tematu sprawia, że po lekturę mogą sięgnąć wszyscy zaintrygowani tematem, niezależnie od wieku. To prawdziwa skarbnica wiedzy o wodzie. Już wkrótce kolejna część, gdzie autorka skupi się na temacie ognia. Zachęcam do odwiedzenia poprzedniego wpisu o „Wierze”, na obu książkach się zawiodłam, dlatego szczerze je polecam.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.