Dodo

Autor: Felipe Nunes
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Liczba stron: 80
Wiek: 5+
Moja Ocena: 3+/5

„Dodo” to powieść graficzna dla wszystkich grup wiekowych, która bada emocjonalną alienację w rodzinach.

Laila ma sześć lat i nie rozumie, dlaczego nie może chodzić do szkoły z resztą przyjaciół, ani dlaczego jej tata nie mieszka z nią i jej matką. Dziewczynka nie radzi sobie z emocjami, aż do dnia, w którym ptak Dodo o imieniu Rafinho pojawia się w lokalnym parku i wpada do jej domu.

Małoletnia bohaterka chowa ptaka w swoim pokoju i na początku wszystko wydaje się w porządku. Zaprzyjaźnia się z tajemniczym stworzeniem i powoli zaczyna dostrzegać rzeczy, których nigdy nie mogła zrozumieć. Bardzo szybko jednak Dodo powoduje spustoszenie, niszcząc jej pokój i wszystko, czego dotyka w jej domu.

Łącząc obie postacie z komiksu, ptak Dodo odzwierciedla emocje Laili i przedstawia wywołane nimi spustoszenie, gdy jej zabutelkowane uczucia osiągnęły szczyt. Przyjaźń Laily z Dodo symbolizuje jej wewnętrzne zamieszanie i przedstawia to, jak on sobie z tym nie radzi. Rafinho staje się jej przewodnikiem w przechodzeniu przez trudne sprawy, zwłaszcza złość, którą stłumiła.

„Dodo” to historia pokazująca dziecko próbujące poradzić sobie z tym, czego nie umie opanować, i uczy, że miłość może oznaczać akceptację zmian, których samemu by się nie wybrało. Autor stworzył świat oczami sześciolatka, z dość kreskówkowym urokiem. Myślę, że wszyscy doświadczyliśmy czegoś trudnego w swoim życiu i musieliśmy walczyć z własnym dodo, czyż nie? Komiks pokazuje czytelnikom, że w każdej rodzinie zdarzają się czasami konflikty i nieporozumienia. Tytuł może stać się dobrym wyjściem do rozmowy i dać dystans najmłodszym, którzy wśród wielu niezrozumiałych słów dorosłych powinni doskonale zidentyfikować się z małą Lianą.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.