Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy

Autor: Barry Marshall
Wydawnictwo: Young
Liczba stron: 192
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy” to lektura, która zapewni młodym czytelnikom podróż w czasie i przygodę z interaktywnymi eksperymentami dla początkujących młodych naukowców.

Mary zawsze chciała zdobyć Nagrodę Nobla i uwielbia przeprowadzać własne eksperymenty naukowe w domu. Mama zabiera ją na spotkanie ze słynnym naukowcem, który niestety się spóźnia. Dziewczynka jest znudzona oczekiwaniem na profesora Marshalla.

Ciekawska Mary trafia na drzwi, na których wisi kartka z napisem „Nie przeszkadzać”. Zaintrygowana tym, co może dziać się po drugiej stronie, postanawia wejść do środka. Mała bohaterka dostrzega grono ludzi, w tym mężczyznę w pomiętym fartuchu, rozmawiającym z kimś podejrzanie podobnym do Alberta Einsteina. Mary zakrada się bliżej i uświadamia sobie, że to naprawdę jest Albert Einstein! Mężczyzna w płaszczu, profesor Marshall, wyjaśnia, że odkrył tajne spotkanie wszystkich dawnych laureatów Nagrody Nobla, którzy zbierają się, aby dyskutować o nauce (i pokoju).

Mary targuje się z grupą, aby zobaczyć ich na chwilę w ich czasach i uzyskać porady od każdego członka. Profesor Marshall zgadza się podróżować z nią w czasie, aby poznała sekrety niektórych z najbardziej fascynujących i ważnych odkryć naukowych i porozmawiała o tajemnicy zdobycia Nagrody Nobla.

Dzięki wehikułowi czasu mężczyzna z dziewczynką rozmawiają o: czasie i przestrzeni z Albertem Einsteinem, promieniowaniu z Marie Curie, DNA z Crickiem, Watsonem i Wilkinsem – oraz wiele więcej. Dla niektórych nagroda pojawiła się na wczesnym etapie ich kariery, dla innych, kilkadziesiąt lat po opublikowaniu ich badań. Niektórzy zwycięzcy otrzymali nagrodę w kategorii, której się nie spodziewali, jak agronom Norman Borlaug, którego nowe szczepy pszenicy nakarmiły miliony, co doprowadziło go do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla w 1970 roku.

Każdy z rozdziałów kończy segment podsumowujący najważniejsze odkrycia oraz eksperymenty, które dzieci mogą samodzielnie przeprowadzić w domu. Jest to np.: budowanie maszyny z alfabetem Morse’a i wysyłanie wiadomości, tworzenie niewidzialnego atramentu, uzyskanie DNA z truskawki czy pozyskanie naturalnego środka odstraszającego owady.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy” to inspirująca i pomysłowa książka, która może zainspirować dziecko do własnych działań na rzecz realizacji marzeń. Przebyte podróże Mary i profesora Marshalla wspaniale podkreślają różnorodność środowisk i krajów, które reprezentują wybrani zwycięzcy. Lektura świetnie sprawdza się również w przyjmowaniu złożonych pojęć i wyjaśnianiu ich w zrozumiałych terminach naukowych. To świetna, prosta książka dla dzieci od 8 lat, które interesują się naukami ścisłymi. Polecam ją serdecznie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.