Zwierzokracja

Autor: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: papilon
Liczba stron: 80
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Zwierzokracja” to niezmiernie ważny tytuł uczący szacunku i empatii, przybliża czytelnikowi pochodzenie oraz znaczenie praw zwierząt, by pokazać sytuacje, gdzie życie dzieci i zwierząt się przenika.

Na 38 rozkładówkach autorka porusza kwestie o traktowaniu zwierząt od okresów historycznych do czasów obecnych. Za pomocą ładnych obrazów i krótkich, rzeczowych opisów nakreśla sytuację stworzeń na świecie i nasz stosunek do nich. Treść tej pozycji niesie ważne przysłanie, edukuje młode pokolenie i wskazuje na wartości, którymi dzieci powinny kierować się w życiu.

Z lektury dowiemy się, jakie nastawienie do zwierząt mieli ludzie pierwotni czy starożytni filozofowie. Autorka porusza kwestie losu zwierząt w cyrkach i hodowli przemysłowej. Porusza tematy dokarmiana ptaków, testowania kosmetyków na zwierzętach, kupowania zwierząt w sklepach, kupowania zwierząt rasowych i w prezencie. Mówi o odpowiedzialności, którą ponosi człowiek, kupując stworzonko do domu i zachęca do adoptowania milusińskich ze schroniska. Młody odbiorca znajdzie także wyjaśnienie, czym jest wegetarianizm i weganizm, a do tego dowie się, że jedzenie samych roślin wcale nie musi być nudne. Ostanie strony poświęcone zostały na „Światową deklarację praw zwierząt”, którą watro choć raz przeczytać, by wiedzieć, jak należy postępować wobec zwierząt.

Kupując własny egzemplarz lektury, wspieracie finansowo zwierzaki będące pod opieką Fundacji Międzynarodowego Ruchu na rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Nie dość, że kupujecie genialną książkę, to jeszcze pomagacie futrzakom.

„Zwierzokracja” to książka poświęcona relacjom ludzi i zwierząt, napisana i zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską. Duży format publikacji w bardzo mądry, ale zarazem prosty sposób ukazuje czytelnikom trudny, ale jakże ważny temat. Może być punktem wyjścia do rozmowy rodzica z dzieckiem, nauczyciela z uczniami. Lakoniczny język jest zrozumiały dla małej publiczności, a trudniejsze wyrazy zostały wyjaśnione tuż obok właściwego tekstu. Całość okraszona jest kolorowymi, zabawnymi i pełnymi emocji rysunkami. Polecam.

W3Schools

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.